Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fara contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fara contract de inchiriere

Buna dimineata si o zi fara canicula!

Daca sunteti amabili, ce legi se incalca de catre
a) chirias
b) proprietar

la inchirierea unei locuinte fara incheierea unui contract si fara declararea la ANAF a veniturilor din chirie si ce consecinte pot fi?
Chiriasii sunt obligati sa faca mutatie acolo unde au domiciliu de ani de zile?
Mai exista si alte obligatii legale fata de care pot fi trasi la raspundere de institutiile statului privind inchirierea?

Multumesc!
Proprietarul imobilului in sitiatia in care inchiriaza spatiul cu destinatia de locuinta,detine obligatia legala sa inregistreze contractul la ANAF
Chiriasul,detine obligatia sa obtina viza de resedinta-cu acordul proprietarului
Si sa se inregistreze in Cartea imobilului chiriasul.
Multumesc ambelor doamne.