Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare plati PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare plati PFA

Am o problema cu chitantele care vin prin curierat si au o data anterioara. De exemplu, comand astazi si marfa vine poimaine cu curierul, dar chitanta care vine cu marfa are data din ziua in care am comandat-o, insa eu am intocmit deja registrul de casa pe ziua respectiva. Cum introduc chitanta? In ziua in care a venit, chiar daca are o alta data scrisa pe ea?
Pentru pfa nu va trebuie registrul de casa ci doiar registrul jurnal de incasari si plati si puteti sa mai amanati completarea lui mai ales in zilele cand stiti ca trebuie sa primiti acea livrare prin curier.
Cum se procedeaza in cazul unui SRL unde trebuie sa intocmesc registrul de casa?
Pai trebuie sa va decideti daca intrebati pentru pfa sau srl. La srl unde e obligatoriu completarea registrului de casa, procedati cam la fel si mai asteptati cu completarea pentru zilele in care stiti ca trebuie sa mai primiti un document cu data respectiva. De fapt nu faceti totalul zilei.