Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificare sarpanta acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificare sarpanta acoperis bloc

Buna ziua,

Doresc sa intocmesc dosarul pentru obtinerea autorizatiei de modificare partiala a saprpantei acoperisului de la un bloc.
In certificatul de urbanism este solicitat acordul Asociatiei de Proprietari.
Vreau sa ridic intr-o parte un colt de acoperis si sa pun geam normal la mansarda.
Cat la % din proprietari trebuie sa fie de acord ca sa pot sa fac modificarea??
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc
Adesea se creaza confuzie intre sarpanta si acoperis
Sarpanta nu poate fi echivalata cu acoperisul, ea este parte din structura acoperisului.
Pe sarpantă se monteaza invelitoarea sau hidroizolaţia.
Acoperisul este compus din sarpanta, invelitoare, elementele de fixare si cele de scurgere a apei=jgheaburi, burlane,etc
Acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare ,proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia partii comune,fara acordul asociatiei de proprietari
In speta dvs,acordul pentru modificare sa ridic intr-o parte un colt de acoperis si sa pun geam normal la mansarda.se obtine prin votul majoritar 50+1% a participantilor la adunarea generala
Ideea este ca Presedintele nu vrea sa imi dea acordul decat daca semneaza 80% din proprietari.
Este corect sa procedeze asa?
Mentionez ca am 50+1 din semnaturi la ora actuala.