Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire apartament

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati sa lamuresc urmatoarea situatie:

Parintii mei doresc sa imi lase mostenire un apartament. Fratele meu a fost de acord sa renunte la partea lui in locul unei sume de bani platita ca si compensatie de catre mine.
Eu sunt deja casatorita. Ce drepturi va avea sotul meu la apartamentul pe care il voi primii eu mostenire, in contextul in care eu ii voi plati fratelui meu acea compensatie? Se va considera bun comun? Care va fi statutul acestui apartamen

Va multumesc.
Solutia ar fi ca sa se faca untestament de catre parinti prin care sa vi se artibuie d-voastra acel apartament, iar ""compensatia in bani a d-voastra."sa fie donata de catre parinti.
Asta pentru ca apartamentul sa fie bun propriu dobandit in timpul casatoriei cu titlu de mostenire, dar trebuie sa stiti ca este atacabil de catre frate.

Ar mai fi o solutie daca insa acceptati ca apartamentul sa devina bun comun, impatindu-se dreptul de proprietate cu sotul: faceti contract de vanzare cumparare.