avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanctiuni in cazul parasirii loclui accidentului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanctiuni in cazul parasirii loclui accidentului pentru o avarie minora

Buna seara.
Acum cateva zile am vrut sa parchez masina pe o straduta destul de circulata si din pacate am reusit sa acrosez spoilerul uneia dintre ele. Am parasit locul faptei si nici nu am declarat in 24 de ore accidentul. Acum sunt constient de greseala pe care am facut-o, dar nu mai pot da timpul inapoi.
In conditiile in care respectivul a depus plangere care sunt sanctiunile pentru mine?
Va multumesc anticipat.



[Mesaj editat la solicitarea motivata a utilizatorului]
Ultima modificare: Joi, 6 August 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Olga Tanasa , Consultant asigurari 09:59, 6 August 2015
Este vorba de raspundere contraventionala daca va depisteaza, nu penala.
Multumesc pentru raspunsul dat .
Ma intereseaza daca mai este valabila polita RCA avand in vedere circumstantele.
Multumesc.




[Mesaj editat la solicitarea motivata a utilizatorului]
Ultima modificare: Joi, 6 August 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Polita RCA este valabila .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident fara rca valabil leorot leorot buna ziua, am patit o boacana si am nevoie de ajutor pentru a iesi cat mai putin sifonat din ea. am o masina cumparata in 2012 , pe care nu am inmatriculat-o ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu victima neanuntat la politie Bamburic01 Bamburic01 Buna ziua, Acum 1 luna si o sapt ,am acrosat un pieton pe trecerea de pieton ,din inconstienta si speriat fiind de un grup de pers aflate in apropriere de ... (vezi toată discuția)
Accident din vina altuia cu vatamare corporala, pagubitul avand rca expirat dani.gujan dani.gujan Buna, va rog sa ne ajutati sa luam o decizie in urmatoarea problema. In urma cu o saptamana baiatul meu a fost implicat intr-un accident rutier, s-a desprins ... (vezi toată discuția)