Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanctiuni in cazul parasirii loclui accidentului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanctiuni in cazul parasirii loclui accidentului pentru o avarie minora

Buna seara.
Acum cateva zile am vrut sa parchez masina pe o straduta destul de circulata si din pacate am reusit sa acrosez spoilerul uneia dintre ele. Am parasit locul faptei si nici nu am declarat in 24 de ore accidentul. Acum sunt constient de greseala pe care am facut-o, dar nu mai pot da timpul inapoi.
In conditiile in care respectivul a depus plangere care sunt sanctiunile pentru mine?
Va multumesc anticipat.

[Mesaj editat la solicitarea motivata a utilizatorului]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Este vorba de raspundere contraventionala daca va depisteaza, nu penala.
Multumesc pentru raspunsul dat .
Ma intereseaza daca mai este valabila polita RCA avand in vedere circumstantele.
Multumesc.

[Mesaj editat la solicitarea motivata a utilizatorului]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Polita RCA este valabila .