Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce autoritati pot verifica lucrul la negru acasa si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce autoritati pot verifica lucrul la negru acasa si care este gradul de risc?

Buna ziua,
Persoana X are un atelier de croitorie in propria locuinta si lucreaza impreuna cu persoana Y, impartindu-si sarcinile si profitul care se ridica undeva la 2000 de euro lunar.
Niciuna din persoane nu lucreaza conform legii, nu se platesc taxe sau impozite, nimic nu este fiscalizat.
Intrebarea este: In caz de sesizare catre autoritati, ce se poate intampla? Ce organ poate interveni si care sunt consecintele?
Multumesc anticipat.

PS: Imi cer scuze pentru categoria selectata, nu am gasit o incadrare mai potrivita.
1. Munca la negru poate face obiectul unei sesizari/petitii adresate Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarea/petitia poate fi transmisa catre ITM/Inspectiei Muncii prin e-mail, fax, posta sau prin prezentarea acesteia la registratura inspectoratului.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza activitatea financiar-contabila poate fi sesizata :
- ANAF - Directia Antifrauda
- Politiei - Serviciului de Investigare a Criminalitatii Economice