Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Inselatorie firma de tranzactionare pe piata Forex
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Inselatorie firma de tranzactionare pe piata Forex

Acum 16 zile am primit un asa zis newsletter de la o firma care s-a dovedit ulterior a fi cu sediul in Cipru dar cu repreazentanta in Romania, adresa utilmnc.ro, si care oferea "un pachet de training in domeniul tranzactiilor FOREX". Oferta nu era conditionata in nici un fel. Am accesat "Pachetul de training" in ideea sa primesc si eu manuale, poate acces la o platforma de pregatire. Mai mult din curiozitate pt ca nu ma vedeam tranzactionand pe o asemenea piata. Mi s-a deschis o pagina care vorbea acum si de un cont de practica de 3500 E si de o sedinta de pregatire 1:1, analize de piata etc.Dupa ce am completat cateva date, email, nume, telefon, m-am trezit cu un mesaj de confirmare de deschidere a unui cont la iForex, care acum vorbea de servicii de tranzactionare si de acceptarea termenilor si conditiilor de tranzactionare. M-am oprit aici pt ca parea altceva decat in oferta. Dupa 20 de min am fost sunat din partea firmei care se ocupa de aceasta platforma, si care dupa ce mi-a impuiat capul cu tot felul de promisiuni, intr-o convorbire de 48 de min, m-a convins sa transfer 100E in acest cont sa fac un depozit pt eventuale viitoare tranzactii. Dupa ce am facut aceasta operatiune m-au innebunit cu telefoanele, sub pretextul instruirii 1:1, dar in realitate m-au bagat se pare, fara sa-mi explice acest lucru, pe platforma de tranzactionare nu pe cea de pregatire. Profitand de faptul ca eu eram preocupat si de o alta problema pe care o aveam de rezolvat m-au indrumat pe aceasta platforma, m-au "pilotat" sa apas niste butoane prin care s-a facut o tranzactionare pe E/$. Inainte de sfarsitul zilei m-au sunat din nou sa ma indrume pentru o tranzactie pe actiuni Apple, despre care spuneau ca vor creste a doua zi pe baza unei raportari financiare despre care se auzea ca va fi f pozitiva. Tot asa, selectati butonul AAp din stnga sus, apoi butonul ... si tot asa. A doua zi actiunile Apple s-au prabusit pt ca asteptarile investitorilor au fost se pare mai mari decat rezultatele.M-au sunat din nou sa-mi spuna ca trebuie sa mai depun 233$ pentru ca expunerea pe aceasta "investitie" sa ramana "acoperita", sa nu fiu "aruncat" din piata. Am cedat si de aceasta data. Actiunile acestea au scazut si mai mult si am constatat ca nu am fost "aruncat" din piata desi investitia nu mai este acoperita. Le-am trimis acum 10 zile 3 sesizari la care nu mi-au raspuns. Am deja sesizare la ASF de cca o saptamana. Astazi vreau sa ma duc la ANPC desi nu cred ca dansii se ocupa de asemenea inselatorii. Unde as putea sa ma duc, ca sa verifice legalitatea activ lor, sa le impuna inchiderea contului meu si restituirea banilor obtinuti prin inselatorie. Oferta lor viza doar oferirea unui "pachet de training" si nu era conditionata de implicare in tranzactionare. Totul s-a facut sub presiunea telefoanelor insistente, pe care nu le-am inchis la timp. Trebuiesc opriti. Primesc in continuare oferte/reclame de la ei desi i-am reclamat. Am inceput sa primesc oferte similare si de la o alta sursa sub titlul Romania on sale. Rog un sfat pt ca nu-mi este f clar cine are competenta sa rezolve un astfel de caz si cum trebuie argumentata o cerere catre respectiva autoritate.
Cea mai mare problema este ca toate dovezile pe care intelegeti sa va sprijiniti, sunt verbale.

Dupa ce ati primit un mail (spam banuiesc) ati hotarat sa cercetati oferta.
In cunostinta de cauza (dorinta de a primii pachetul de training) ati accesat site-ul si de fapt ati completat inscrierea pe tranzactie si nu pe platforma de pregatire (este posibil sa fie de fapt o pacaleala asa zisa pregatire).
Din nefericire, persuasiunea de care au dat dovada telefonic, a dat roade, si ati decis sa introduceti capitalul pentru tranzactiie (333$).

Incercati o sesizare la Autoritatea de Supraveghere Financiara -Departamentul Protectia Consumatorilor.

In privinta informatiilor pe care le-ati primit referitor la investitia in actiuni Apple, cred ca ne afla in prezenta infractiunilor prevazute in Legea nr.297/2004.

Art. 245
(1) Se interzice oricarei persoane care detine informatii privilegiate sa utilizeze respectivele informatii pentru dobandirea sau instrainarea ori pentru intentia de dobandire sau instrainare, pe cont propriu sau pe contul unei terte persoane, direct ori indirect, de instrumente financiare la care aceste informatii se refera.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica oricarei persoane care detine informatii privilegiate:
a) in calitatea sa de membru al consiliului de administratie sau al structurilor manageriale sau de supraveghere ale emitentului;
b) ca urmare a detinerilor acesteia la capitalul social al emitentului;
c) prin exercitarea functiei, profesiei sau a sarcinilor de serviciu;
d) in mod ilegal sau fraudulos, urmare a activitatilor infractionale.
(3) In conditiile in care persoana mentionata la alin. (1) este persoana juridica, interdictia se va aplica si persoanei fizice care a luat parte la decizia de executare a tranzactiei pe contul respectivei persoane juridice.
(4) Prevederile alin. (1) -
(3) nu se vor aplica tranzactiilor efectuate, in conditiile in care persoana angajata in astfel de tranzactii avea o obligatie contractuala de a dobandi sau instraina instrumente financiare, iar acest contract a fost incheiat inainte ca persoana respectiva sa detina informatii privilegiate.

Art. 246
Se interzice oricarei persoane, subiect al interdictiei prevazute la art. 245 sa:
a) dezvaluie informatii privilegiate oricaror altor persoane, exceptand situatia in care dezvaluirea a fost facuta in exercitarea normala a activitatii, profesiei sau sarcinilor de serviciu;
b) recomande unei persoane, pe baza unor informatii privilegiate, sa dobandeasca sau sa instraineze instrumentele financiare la care se refera acele informatii.

Art. 247
Prevederile art. 245 si art. 246 se aplica oricaror altor persoane care detin informatii privilegiate, in conditiile in care respectivele persoane cunosc sau ar fi trebuit sa cunoasca faptul ca acele informatii sunt privilegiate.

Art. 248
Este interzis oricarei persoane fizice sau juridice sa se angajeze in activitati de manipulare a pietei.

Art. 279
(1) Savarsirea cu intentie a faptelor prevazute la art. 237 alin. (3), art. 245-248 constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani sau cu amenda, in limitele prevazute la art. 276 lit. c), si cu pedeapsa accesorie a interdictiei prevazute la art. 273 alin. (1) lit. c) pct. 3.
(2) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amenda, in limitele prevazute la art. 276 lit. c), accesarea cu intentie de catre persoane neautorizate a sistemelor electronice de tranzactionare, de depozitare sau de compensare-decontare.
Acesta este modul de actiune a firmelor care activeaza in domeniul investitiilor pe piata de capital. Agentii de vanzari sunt foarte agresivi si de multe ori conving sa investeasca persoane care nu au pregatirea minima necesara. Firmele din domeniu care se respecta nici nu iti permit sa investesti daca nu ai o minima experienta. Nu cred ca este vorba de inselatorie pentru ca ei doar ti-au oferit niste recomandari de care puteai sa ti cont sau nu, ei nu au acces la contul tau de tranzactionare si doar tu esti cel care cumperi sau vinzi. In plus, la momentul deschiderii contului de tranzactionare ai semnat (bifat) ca esti de acord cu toate tampeniile pe care ei le folosesc ca sa se acopere. Cei 333$ nu i-au castigat cei de la iForex ei s-au dus la cei care au castigat din tranzactiile cu actiuni Apple, IForex a castigat doar din spread-ul practicat. Legea 297/2004 nu are nicio relevanta in aceasta situatie. Asa zisii brokeri nu detin nicio informatie privilegiata, multi din ei se bazeaza doar pe noroc. Teoretic sunt sanse de 50% ca o actiune sa evolueze in directia dorita.
Corect, o manevra bursiera proasta facuta in mod personal, indiferent de cine ati fost sfatuit s-o faceti, nu este escrocherie. Altfel la prima predictie proasta orice analist bursier ar fi pasibil de puscarie, ceea ce nu se intampla. Asta daca a fost intr-adevar jucat la bursa si nu pur si simplu luat banii fara sa fi jucat la bursa (in cazul ca bursa nu era reala).
Aici nu este vorba de manevre bursiere proaste, este vorba de inselarea unui om prin promisiunea oferirii unei instruiri, si crearea in schimb a unui cont de tranzactionare la simpla accesare a link-ului oferit in scopul mentionat, fara a se cere acordul omului pt aceasta schimbare a obiectului potentialei colaborari. Dupa aceea te introduce in malaxorul instrumentelor de convingere prin metode de persuasiune si presiune aplicate telefonic, pt a te face sa depui o suma de bani pt a constitui un depozit, nici nu fac ei vreun moment referire la o suma de tranzactionare, ci un depozit, se feresc sa faca orice referire la tranzactii reale, iti lasa impresia ca te instruiesc/te initiaza in tainele acestor tipuri de tranzactii, dar te ghideaza spre contul real de tranzactionare (daca este real si nu fictiv) si spre realizarea unor tranzactii fara a-ti explica ce se intampla, care sunt consecintele. Plecand de la "Cereti pachetul de training" si ajungand la tranzactii reale, fara acordul scris al persoanei, fara efectuarea VERIFICATA a instruirii si obtinerea VERIFICABILA a acordului de intrare la tranzactionare, oare cum se cheama, nu inselatorie?
Oare cati oameni onesti ar da curs unei invitatii deschise la tranzactionare? Ei stiu ca asa nu au sanse prea mari sa atraga oameni vulnerabili, din categoria de mai sus, si prin urmare isi propun sa ii insele prin astfel de metode. Problema este daca ii poate opri cineva sa faca asa ceva?
~ Conținut șters la cerere ~