Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Inselatorie firma de tranzactionare pe piata Forex
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Inselatorie firma de tranzactionare pe piata Forex

Acum 16 zile am primit un asa zis newsletter de la o firma care s-a dovedit ulterior a fi cu sediul in Cipru dar cu repreazentanta in Romania, adresa utilmnc.ro, si care oferea "un pachet de training in domeniul tranzactiilor FOREX". Oferta nu era conditionata in nici un fel. Am accesat "Pachetul de training" in ideea sa primesc si eu manuale, poate acces la o platforma de pregatire. Mai mult din curiozitate pt ca nu ma vedeam tranzactionand pe o asemenea piata. Mi s-a deschis o pagina care vorbea acum si de un cont de practica de 3500 E si de o sedinta de pregatire 1:1, analize de piata etc.Dupa ce am completat cateva date, email, nume, telefon, m-am trezit cu un mesaj de confirmare de deschidere a unui cont la iForex, care acum vorbea de servicii de tranzactionare si de acceptarea termenilor si conditiilor de tranzactionare. M-am oprit aici pt ca parea altceva decat in oferta. Dupa 20 de min am fost sunat din partea firmei care se ocupa de aceasta platforma, si care dupa ce mi-a impuiat capul cu tot felul de promisiuni, intr-o convorbire de 48 de min, m-a convins sa transfer 100E in acest cont sa fac un depozit pt eventuale viitoare tranzactii. Dupa ce am facut aceasta operatiune m-au innebunit cu telefoanele, sub pretextul instruirii 1:1, dar in realitate m-au bagat se pare, fara sa-mi explice acest lucru, pe platforma de tranzactionare nu pe cea de pregatire. Profitand de faptul ca eu eram preocupat si de o alta problema pe care o aveam de rezolvat m-au indrumat pe aceasta platforma, m-au "pilotat" sa apas niste butoane prin care s-a facut o tranzactionare pe E/$. Inainte de sfarsitul zilei m-au sunat din nou sa ma indrume pentru o tranzactie pe actiuni Apple, despre care spuneau ca vor creste a doua zi pe baza unei raportari financiare despre care se auzea ca va fi f pozitiva. Tot asa, selectati butonul AAp din stnga sus, apoi butonul ... si tot asa. A doua zi actiunile Apple s-au prabusit pt ca asteptarile investitorilor au fost se pare mai mari decat rezultatele.M-au sunat din nou sa-mi spuna ca trebuie sa mai depun 233$ pentru ca expunerea pe aceasta "investitie" sa ramana "acoperita", sa nu fiu "aruncat" din piata. Am cedat si de aceasta data. Actiunile acestea au scazut si mai mult si am constatat ca nu am fost "aruncat" din piata desi investitia nu mai este acoperita. Le-am trimis acum 10 zile 3 sesizari la care nu mi-au raspuns. Am deja sesizare la ASF de cca o saptamana. Astazi vreau sa ma duc la ANPC desi nu cred ca dansii se ocupa de asemenea inselatorii. Unde as putea sa ma duc, ca sa verifice legalitatea activ lor, sa le impuna inchiderea contului meu si restituirea banilor obtinuti prin inselatorie. Oferta lor viza doar oferirea unui "pachet de training" si nu era conditionata de implicare in tranzactionare. Totul s-a facut sub presiunea telefoanelor insistente, pe care nu le-am inchis la timp. Trebuiesc opriti. Primesc in continuare oferte/reclame de la ei desi i-am reclamat. Am inceput sa primesc oferte similare si de la o alta sursa sub titlul Romania on sale. Rog un sfat pt ca nu-mi este f clar cine are competenta sa rezolve un astfel de caz si cum trebuie argumentata o cerere catre respectiva autoritate.
Daca societatea de brokeraj este inregistrata ca societate financiara in tara respectiva o puteti reclama la autoritatea financiara nationala din tara respectiva, altfel va trebui sa o dati in judecata intr-un proces de drept civil, tot in tara in care se afla ea.
tgeorgescu, utilizator
Teoretic la organismul care-l reglementeaza si autorizeaza. Unii brokeri sunt reglementati in Romania de ASF altii in Cipru de CySEC. Nu am auzit pe nimeni insa sa fi rezolvat ceva cu o reclamatie la aceste organisme.
Da, corect, de obicei autoritatile financiare nationale raspund la un numar de mai multe cereri referitoare la aceeasi companie (deci nu neaparat la cereri individuale, luate in parte), de obicei se aplica sanctiuni administrative (amenzi), uneori (mai rar) pot fi impuse acorduri obligatorii intre societate si pagubitii ei sau alte sanctiuni administrative (de ex. interdictie sau radiere).

In ce priveste expresia "conturi in Cipru" s-ar putea sa ajunga sinonima cu "castele-n Spania".
tgeorgescu, utilizator