Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren sub proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren sub proprietate

Buna ziua,

Am un spatiu comercial la parterul unui bloc in Galati. Firma de la care a fost cumparat spatiul s-a privatizat la ceva timp dupa vanzare. Tot la ceva timp dupa aceea, au cumparat de la primarie prin 2000, toate terenurile de sub spatiile care au fost candva ale lor. Acum vor sa ne vanda terenul de sub magazin si de sub bloc cu 400 EUR mp, in conditiile in care probabil nu exista terenuri in tot Galatiul cu 400 EUR mp.
Ce se poate face in conditiile astea ?
cristifr, utilizator
trebuie vazut daca vanzarea respectiv cumpararea terenurilor a fost facuta in mod legal, eu cand am cumparat un astfel de spatiu nu mi-a fost adus la cunostinta ca poate exista posibilitatea sa vina cineva sa-mi spuna ca a cumparat terenu de sub magazin.
Imi pare ciudata situatia, verificati cu mare atentie, daca acel teren a fost scos la vanzare cred ca trebuia sa fiti primul care primea o oferta din partea Primariei deoarece erati proprietarul cladirii, de obicei cine are cladirea are si intaietate in astfel de situatii si nu cred ca aveti obligativitatea sa cumparati.
Un alt sfat ar fi sa discutati la Prtimarie sa vedeti ce spun si cum de au facut o astfel de tranzactie.