avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PV rovienieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PV rovienieta

Buna ziua! Am primit prin posta, azi 7 august 2015, un PV contraventional pentru lipsa rovinieta in data de 19 februarie 2015. Semnatura este in format electronic. Am citit pe net ca este obligatorie semnatura olografa, altfel PV este nul . Va rog sa imi spuneti daca este asa, trebuie sa platesc prima data amenda si apoi sa contest in instanta?Sau contest si nu platesc nimic pana la finalizarea contestatiei? Si daca contest, este indicat sa imi iau avocat pentru aceasta actiune sau mai bine contest personal? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:51, 8 August 2015
Pentru a avea garantia ca nu achitati c/v integrala amenda este de preferat sa beneficiati de facilitatea achitarii la jumatate din suma in interval de 48 ore de la comunicare PV
Aveti dreptul sa solicitati instantei ,ca in situatia in care se admite plangerea si PV se anuleaza sa se dispuna restituirea c/v amenda achitata
Daca aveti certitudinea ca PV contine semnatura electronica,puteti formula plangere contraventionala ,in termen de 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pv amenda rovinieta daca nu are semnatura olografa? olteanugeo olteanugeo Buna ziua, Tocmai ce am primit o recomandata cu un PV de constatare a contraventiei : amenda lipsa rovinieta. PV are doar o semnatura electronica si o ... (vezi toată discuția)
Urgent: sanse contestare amenda rovinieta pentru lipsa semnatura de mana agent office1zoran office1zoran Buna seara, am nevoie de ajutor intr-o chestiune urgenta. Ce sanse am sa castig un proces in instanta daca contest o amenda pentru lipsa rovinieta care nu are ... (vezi toată discuția)
Rovinieta problematica Dan me Dan me As dori sa stiu daca pot face ceva in cazul in care am uitat sa platesc rovinieta, am iesit pe un drum national odata grabindu\'ma la concertul Andre Rieu, ... (vezi toată discuția)