Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general va rog...am nevoie de fisa postului...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

va rog...am nevoie de fisa postului...

VA ROG MULT DE TOT SA MA AJUTATI DACA SE POATE...AM NEVOIE URGENTA SI DISPERATA DE FISA POSTULUI PENTRU URMATOARELE MESERII
- STATISTICIAN MEDICAL
- ASISTENT MEDICAL
- DIRECTOR TEHNIC LA O SOCIETATE DE PRESTARI SERVICII
ADRESA MEA DE E-MAIL ESTE aftenieeliza@yahoo.com
VA MULTUMESC PENTRU TIMPUL ACORDAT!
Unitatea sanitara: ___________________ Vizat
Compartimentul: ___________________ Medic sef sectie

FISA POSTULUI

Numele ___________________________
Prenumele_________________________

Denumirea postului: asistent medical fizioterapie-electroterapie
Nivelul postului: ____________________

Relatii:
A) Ierarhice – subordonata directorului de ingrijiri medicale, asistentului medical sef de sectie.
B) Functionala - cu compartimentele din cadrul unitatii sanitare.
C) De colaborare - cu personalul mediu sanitar din sectie,
- cu personalul auxiliar si de ingrijire,
- cu serviciul de urgenta, ambulator, farmacii, etc.
D) De subordonare profesionala medicului.

1. Pregatirea profesionala impusa ocupantului postului:
1.1. Pregatirea de baza
- medie (liceala, posliceala, liceala + curs de echivalare)___________________
- superioara: de scurta durata (colegii, facultate de nursing, facultate de moasa)_____
1.2. Pregatirea de specialitate
- calificarea (medie sau superioara) _____________________________
- perfectionarea (specializarea) __________________________________________
__________________________________________
2. Experienta necesara:
2.1. Vechime in munca ______________
2.2. Perioada necesara initierii in vederea executarii operatiunilor specifice postului: 6 luni

3. Dificultatea operatiunilor specifice postului:
3.1. Complexitatea postului in sensul diversitatii operatiunilor de efectuat
3.2. Gradul de autonomie in actiune
- autonomie in cadrul activitatilor ce decurg din rolul autonom si delegat (Ord. 560 MS/ Anexa 1)
- in raport cu complexitatea postului
3.3. Efortul intelectual
-in raport cu complexitatea postului;
3.4. Necesitatea unor aptitudini deosebite:
- abilitatea de comunicare, munca in echipa, lider, promptitudine, rezistenta la stress, efort fizic prelungit, atentie si concentrare distributiva, puterea de a lua decizie.
3.5. Tehnologii speciale care trebuiesc cunoscute
- utilizarea aparatelor de pe sectie, cunoasterea tehnicilor impuse de specificul sectiei;
- utilizarea calculatorului – in functie de dotarea sectiilor ________

4. Responsabilitatea implicata de post:
4.1. Responsabilitatea in ceea ce priveste utilizarea aparaturii din dotare,a aplicarii
procedurilor;
4.2. Responsabilitatea luarii deciziilor in ceea ce priveste functia autonoma;
4.3. Responsabilitatea actiunii in cadrul urgentelor, acorda primul ajutor in sistem de urgenta si cheama medicul (Ord MS 560/ Anexa 1 – punctul 5)
4.4. Pastrarea confidentialitatii;

5. Sfera de relatii
5.1. Gradul de solicitare din partea structurilor interne ale institutiei publice: - minim
5.2. Gradul de solicitare din partea structurilor externe ale institutiei publice: - minim
5.3. Gradul de solicitare din partea cetatenilor si /sau subiectilor serviciilor oferite de institutia publica : - maxim

ATRIBUTIILE ASISTENTULUI DE BALNEOFIZIOTERAPIE
1. Supravegheaza starea pacientilor pe perioada aplicarii procedurilor fizioterapeutice.
2. Supravegheaza si inregistreaza in permanenta datele despre starea pacientului si informeaza medicul asupra modificarilor intervenite.
3. Respecta prescriptiile facute de medic pe fisele de tratament.
4. Informeaza si intruieste pacientul asupra tratamentului pe care il efectueaza, asupra efectelor terapeutice si asupra efectelor negative care pot aparea.
5. Aplica procedurile de balneo-fizio-kinetoterapie si masaj, cu toti parametrii agentului fizic, in vederea recuperarii medicale, conform prescriptiilor medicului si raspunde de respectarea parametrilor tehnici a fiecarei probe.
6. Manifesta permanent o atitudine plina de solicitudine fata de bolnav.
7. Consemneaza pe fisele de tratament procedurile efectuate bolnavului.
8. Tine evidenta tratamentelor si procedurilor efectuate si transmite datele catre serviciul de statistica.
9. Utilizeaza si pastreaza in bune conditii aparatura din dotare .
10. Pregateste si verifica functionarea aparaturii din dotare, semnaland defectiunile.
11. Se preocupa de aprovizionarea si utilizarea solutiilor medicamentoase necesare la aplicarea procedurilor fizioterapeutice .
12. Acorda prim ajutor in situatii de urgenta si cheama medicul .
13. Pregateste materialele in vederea sterilizarii.
14. Poarta echipamentul de protectie prevazut de regulamentul de ordine interioara, care va fi schimbat ori de cate ori este nevoie,in vederea pastrarii igienei si a aspectului estetic personal .
15. Respecta reglementarile in vigoare privind prevenirea, controlul si combaterea infectiilor nosocomiale .
16. Respecta secretul profesional si codul de etica al asistentului medical .
17. Respecta si apara drepturile pacientului .
18. Se preocupa in permanenta de actualizarea cunostintelor profesionale prin studiu individual sau alte forme de educatie continua , conform cerintelor postului .
19. Participa activ la procesul de formare a viitorilor asistenti medicali .
20. Respecta reglementarile normelor de ordine interioara .
21. Supravegheaza si coordoneaza activitatile desfasurate de personalul auxiliar.
22. Respecta normele de protectie a muncii:

NORME DE PROTECTIE A MUNCII IN CABINETELE DE MEDICINA FIZICA SI RECUPERARE MEDICALA
HIDROKINETOTERAPIE,HIDROTERMOTERAPIE,MASAJ
Cabinetele medicale se vor amplasa in incaperi luminoase,bine aerisite,fara igrasie.Cabinetele vor fi dotate cu mobilierul necesar si specific specialitatii respective.
La bazele terapeutice balneare se vor respecta urmatoarele masuri:
-pardoseala cabinetelor va fi prevazuta cu gratare sau presuri de fibra,
-tevaria exterioara cu aburi sau apa fierbinte si caloriferele din cabina vor fi izolate pentru evitarea arsurilor accidentale,
-potrivirea temperaturii bailor se va face prin adaugarea apei calde peste apa rece din vana,pentru a se evita arsurile accidentale,dozarea temperaturii se va face cu termometru.

La baile hidroelectrice se va avea in vedere ca in timpul functionarii sa nu se atinga electrozii de carbune sau apa din celule.Se vor respecta urmatoarele masuri:
-personalul va avea totdeauna mainile uscate cand manvreaza tabloul de comanda al aparatelor sau prizele;se va evita stropirea cu apa a aparatelor sau prizelor,
-se va evita posibilitatea atingerii caloriferelor sau a conductelor de apa,atat de catre personal in timpul manevrei aparatelor,cat si de catre bolnavi,in timpul tratamentelor;acestea vor fi acoperite complet cu paravane sau cutii de lemn.

La procedura de masaj,se vor respecta urmatoarele masuri:
-salile de masaj vor fi despartite printr-o usa de salile in care se aplica proceduri de hidroterapie sau balneoterapie,petru impiedicarea patrunderii aerului viciat,
-paturile de masaj vor fi dimensionate conform normativului in vigoare (suficient de inalte) pentru a se evita deformatii de postura ale maseurilor in timpul muncii prestate,
-incaperile destinate aplicatiilor de masoterapie vor fi prevazute cu instalatie de ventilatie corespunzatoare,pentru asigurarea unei temperaturi optime constante si pentru dispersarea omogena a prafului de talc,
-se va face analiza compozitiei talcului utilizat in procedura ori de cate ori este necesar,pentru a vedea daca aceasta corespunde necesitatilor;concentratia de pulberi in aer nu va depasi valoarea maxima admisa pentru talc prevazuta in normele de igiena a muncii in vigoare;la procedura de masaj,masorul va avea pielea mainilor integra si unghiile taiate scurt;masorul se va spala pe maini cu sapun dupa fiecare bolnav;bolnavii care prezinta leziuni cutanate vor fi exclusi de la tratament.

La procedura de vertebroterapie (masa de elongatii),inainte de aplicarea tratamentului,se va verifica functionabilitatea mesei si integritatea centurilor.
La impachetarile cu parafina se vor respecta urmatoarele masuri:
-personalul tehnic va urmari prepararea parafinei,evitand revarsarea ei din vase in timpul fierberii,
-parafina si ozocherita se vor incalzi sub nisa sau sub o cupola amenajata cu un sistem de ventilatie prin absorbtie,in incalzitoare speciale sau pe baie de apa;incalzirea directa pe foc este interzisa;vasul care contine parafina se va inchide ermetic cu capac;acesta se va deschide numai in cazurile cand este necesara masurarea temperaturii,amestecarea continutului si scoaterea parafinei pentru aplicarea procedurii;intrucat parafina si ozocherita sunt usor inflamabile,incalzirea lor se va face intr-o incapere speciala,separata;dusumeaua incaperii si masa pe care se instaleaza incalzitoarea se vor acoperi cu material rezistent la foc;sistemul de ventilatie din aceasta incapere va functiona continuu,
-distribuirea parafinei necesare pentru aplicarea procedurilor se va face pe mese speciale acoperite cu material rezistent la foc,
-este interzis a se incalzi parafina sau alte substante inflamabile utilizate pentru comprese calde,in spatiile de tratamente de fizioterapie,termoterapie si aerosoli.

La folosirea camerei de aerosoli in grup (ultrasonoaerosoli) se vor respecta urmatoarele masuri:
-incaperea colectiva pentru aerosoli ionizati va fi separata si izolata de generatorul de ultrasunete;generatorul de inalta frecventa va fi amplasat intr-o camera separata,prevazuta cu geam prin care manipulantul observa permanent desfasurarea procedurilor din camera de aerosolizare
-personalul care manevreaza aparatul generator de inalta frecventa va avea mainile uscate in timpul conectarii aparatului la retea sau cand manipuleaza reostatele,
-in fata generatorului de unde ultrasonore se va instala un postament electroizolant pe care va sta manipulantul.

ASISTENTA SEFA Luat la cunostinta………………………..

Data....................................

;)

multumesc din toata inima