avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare cu o masina cu numere straine.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare cu o masina cu numere straine.

Buna ziua. Joi ma duceam la Bucuresti impreuna cu sotul meu si in Saftica, la o trecere de pietoni, am oprit sa acordam prioritate unei doamne. Am asteptat noi pana a trecut (mergea cam incet cu niste plase in mana) si cand sa plecam de pe loc, BUM ne-a lovit o masina din spate. Am tras pe dreapta, dupa noi a tras si masina care ne-a lovit si cand ne-am dat jos sa vedem ce s-a intamplat, sa vorbim...am observat ca mai opreste cu noi si o masina cu numere de Spania cred (SE----DW) care a lovit masina din spatele nostru. Asa am facut eu si sotul meu legatura ca nu stim exact ce s-a intamplat in spatele nostru. In masina cu numere straine se aflau doi domni (pareau a fi de etnie roma), iar in cea din spatele nostru o fata de vreo28 ani. Am vorbit sa ne intelegem amiabil si la un moment dat fata a auzit o discutie intre ce doi cum ca ei nu au asigurare la masina si cand i-a intrebat care e treaba cu asigurarea, au spus ca nu vorbeau de asigurare, ci de CASCO ca el nu prea stie care e una si care e alta... Pana la urma au fost de acord sa mergem impreuna toate masinile la Politia din Otopeni doar ca pe drum masina cu numere straine ne-a"parasit"(noroc ca notasem pe tel numarul de inmatriculare al masinii) Am sunat la112 sa spunem ce s-a intamplat ca e o masina cu numere straine si daca fuge noi ce facem si ne-a spus ca ei sunt obligati sa se prezinte la sectie in 24 ore si ca nu ii putem obliga sa vina odata cu noi. Am ajuns la Politia Otopeni unde am dat declaratie si culmea, fata din spate care a intrat in noi, cand a vazut ca Politia nu gaseste masina dupa numarul de inmatriculare, a scris in declaratie ca noi am franat brusc, dar noua ne-a zis ca ea era oprita in spatele nostru si a venit cu viteza masina cu nr straine si a aruncat-o in masina noastra (bine ei ii zicea cineva la telefon ce sa scrie, ce sa faca) dar chiar nu e asa ca noi eram pe banda a doua si doamna de pe trecere atunci incepea sa treaca, oprisera si masinile de pe banda1 si cat am stat noi sa treaca nu a intrat nicio masina in noi, deci nu a franat nimeni brusc! Masina noastra nu e busita rau in spate, decat trebuie indreptat numarul si s-a luat putin voseaua, dar a fetei din spatele nostru e lovita bine si in fata si in spate, iar cea cu numere straine era rau in fata, i-a curs apa de la racire... In fine, intrebarea mea este: Ce putem face sa dam de masina cu numere straine si cum se va rezolva? Hai ca pe noi nu ne costa mult sa o reparam, dar fata din spatele nostru ce o sa faca? Ea a luat ieri legatura cu Politia Otopeni si i-a zis ca nu s-a prezentat cel cu masina cu numere straine si ei nu il gasesc in baza de date. Ah si sa spun ca la Politie i-am rugat sa dea prin statie numerele masinii si sa o opreasca macar sa ia datele soferului si au zis ca nu domne ca vin ei singuri in24 ore sa anunte accidentul.:(
Dvs. nu veti fi declarata vinovata in aceasta situatie, va spun din propria experienta. In trecut un prieten l-a lovit pe unul din fata care i-a franat ca un bou. La politie prietenul meu a fost declarat vinovat pentru ca nu a respectat distanta fata de vehiculul din fata.
Cat despre cazul dvs. daca spuneti ca fata din spatele dvs. a declarat ca dvs. ati franat brusc si ea a intrat in dvs. fara ca in accident sa fie implicata a 3-a masina ( asa am inteles eu). In cazul asta dvs. ar trebui sa primiti asigurarea RCA a fetei din spatele dvs. ea recunoscand ca v-a tamponat ( evident pentru ca nu a respectat distanta fata de vehiculul din fata). Dvs. luati asigurarea de la dansa si va faceti masina, fara sa mai depindeti de asigurarea celei dea treia masina, care spuneti ca este defapt vinovata.
In plus, ca sa o faceti pe doamna din spatele dvs. sa recunoasca faptul ca ce-a de-a treia masina este vinovata de accident, ii puteti cere explicatii in legatura cu spatele masinii danseia, care ati spus ca a fost avariat in urma accidentului. V-a lovit in fata si are masina aviarata si in spate? Daca spune ca este dintr-un accident mai vechi, nu il are declarat la politie in cele 24 de ore si ramane si fara permisul auto plus amenda.
Vad ca pe aici multi cunosc ceva din lege, dar nu prea inteleg dinamica accidentelor! Exista 2 situatii distincte :
1. Autovehiculul care a oprit este lovit de masina din spate, iar aceasta de o alta masina. Atunci, primul autovehicul se repara pe RCA-ul celui de-al doilea vehicul, iar al doilea, pe baza celui de-al treilea.
2. Ultimul autovehicul loveste pe cel din mijloc, iar acesta, ca urmare a socului, il loveste pe cel din fata. Atunci primele 2 se repara pe RCA-ul ultimului, pentru ca n-a fost vina celui din mijloc ca a provocat accidentul. Cum se dovedeste asta: deoinde de cate socuri a suferit cel din fata. Daca a avut doar unul, este clar. Daca au fost 2 socuri, atunci avem de-a face cu cazul nr. 1.

Prin urmare, depinde de ce este scris in PV de la Politie. Nu va convine, contestati in instanta, se face o expertiza, o platiti, etc... Nu merita efortul!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier -victima pasager nucu26 nucu26 care sunt pasii posibili in cazul unui accident rutier in care victima este pasagerul care a beneficiat de serviciile upu,se poate repara masina cu asigurarea ... (vezi toată discuția)
Procedura accident auto Jwjwj Jwjwj Bună seara Revin și cu o întrebare! Recent am fost implicat intr-un carambol pe A2 ! Au fost implicate 4 mașini, dintre care a mea a fost cea mai ... (vezi toată discuția)
Accident 4 masini implicate Bogdanm33 Bogdanm33 Buna ziua, Va rog frumos sa imi dati un sfat. In timp ce conduceam auto, conducatorul auto din fata mea a franat brusc, deoarece, a spus ca si in fata lui ... (vezi toată discuția)