avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediu fara plata

Buna ziua. Sunt functionar public si as dori sa solicit concediu fara plata. In cererea pe care am formulat-o am invocat prevederile art 95 alin2 din Legea 188/1999 cu modif si compl ulterioare, precum si art.25 alin. 3 din HG 250/1992 cu modif si compl. Mi s-a raspuns ca prevederile legale invocate au fost abrogate. este adevarat ? Daca da ati putea sa imi spuneti ce lege , HG sau OUG se aplica in acest caz, tinand cont ca sunt functionar public. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:45, 10 August 2015
Art.25 alin.3 din HG 250/1992 nu este abrogat .

Pentru art 95. alin. 2 din Legea 188/1999 vedeti aceste discutii ,
www.avocatnet.ro/content/for...

din care citez :

"Articolul V din legea nr. 140/2010, abroga anumite prevederi din oug 105/2009, care faceau referire si la asta, prin modificari. astfel incat, art. 95 alin. (2)a revenit la forma de dinainte de acea oug 105/2009., si in prezent, acest art. 95 alin. (2) arata asa:
"Art.95
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani."
Asa ca, art 117 si 54..n-au nici un sens. "


Mai vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedii fara plata functionari publici miami miami Un functionar public din institutie doreste concediu fara plata pe aprox. 1 an de zile. Conform HG 250/92 al.3 ar avea dreptul la cel mult 90 zile, ca motiv: ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata functionar public tatianaardeleanu tatianaardeleanu Un salariat functionar public (primarie),in ce conditii poate solicita concediu fara plata? Care este articolul din lege care reglementeaza acest lucru? (vezi toată discuția)
Suspendarea raportului de serviciu pe o perioadă de șase luni alexa1986 alexa1986 sunt intr-o ceata totala..:O...fiind functionar public pot sa solicit conducerii institutiei aprobarea unui concediu fara plata pe o perioada de 6 luni din ... (vezi toată discuția)