Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Protectia maternitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Protectia maternitatii

Buna ziua,
In OUG 96/2003 actualizata in 2015 se prevede:
Art. 9

În cazul în care o salariata se afla în una dintre situatiile prevazute la art. 2 lit. c)??e) ?i desf??oar? la locul de munc? o activitate care prezint? riscuri pentru s?n?tatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni asupra sarcinii ?i al?pt?rii, în sensul celor prev?zute la art. 5 alin. (1), angajatorul este obligat s? îi modifice în mod corespunz?tor condi?iile ?i/sau orarul de munc? ori, dac? nu este posibil, s? o repartizeze la alt loc de munc? f?r? riscuri pentru s?n?tatea sau securitatea sa, conform recomand?rii medicului de medicina muncii sau a medicului de familie, cu men?inerea veniturilor salariale.

Art. 10

(1)În cazul în care angajatorul, din motive justificate în mod obiectiv, nu poate s? îndeplineasc? obliga?ia prev?zut? la art. 9, salariatele prev?zute la art. 2 lit. c)??e) au dreptul la concediu de risc maternal, dup? cum urmeaz?:

Deci pentru angajator exista 3 variante: sa reduca programul in cazul in care exist ao recomandare medicala in acest sens, sa o repartizeze pe un alt post sau angajata sa beneficieze de concediu risc maternal.
Intrebare: are anagajata dreptul de a refuza repartizarea pe un alt post fara riscuri pentru sanatatea sa? este angajatorul obligat sa accepte un astfel de refuz? ce documente se intocmesc pentru repartizare si pentru raspunsul angajatei? documentele se inainteaza catre ITM sau nu? Ca urmare a refuzului angajatei de a ocupa un alt post medical specialist ii face acorda concediu de risc maternal?
multumim
Angela Stancioi a scris:

....
Intrebare: are anagajata dreptul de a refuza repartizarea pe un alt post fara riscuri pentru sanatatea sa? este angajatorul obligat sa accepte un astfel de refuz? ce documente se intocmesc pentru repartizare si pentru raspunsul angajatei? documentele se inainteaza catre ITM sau nu? Ca urmare a refuzului angajatei de a ocupa un alt post medical specialist ii face acorda concediu de risc maternal?
multumim

Are dreptul sa refuze, sens in care angajatorul poate incheia un proces-verbal prin care constata ca salariata in cauza a refuzat postul oferit.

Se va intocmi act aditional de modificare a locului de munca, in cazul in care salariata accepta postul oferit.
Acesta se va transmite in REVISAL.

In caz de refuz, salariata poate beneficia de concediu de risc maternal.