avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Admitere recurs si casare cu rejudecare suspendarea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Admitere recurs si casare cu rejudecare suspendarea

Va rog a ma ajuta intr-o problema de procedura.
Sunt parat intr-un proces civil si am solicitat instantei suspendarea judecatii pana la finalizarea unui alt proces ce are legatura cu cauza.
S-a admis suspendarea, dar reclamantul a facut recurs.
In final s-a dat urmatoarea solutie: admite recursul si caseaza solutia recurat cu trimitere spre rejudecare solicitarea suspendarii.
Intrebarea mea este daca nu este o greseala de redactare? Se poate amite recursul si casarea in acelasi timp!? Se putea respinge recursul si casare cu trimitere la rejudecare!?
Cu multumiri anticipate pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 14:35, 11 August 2015
Este in regula solutia, se va rejudeca cererea de suspendare.

Mergeti la dosar si vedeti motivarea instantei de recurs pentru a va putea pregati apararea.
~ Conținut șters la cerere ~
Solutia instantei este corecta, si este conform art.496 (2) raportat la art.498(2)NCPC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, daca se poate sa imi spuneti, va rog in conditiile ... ileananicolaie ileananicolaie Buna Ziua, Daca se poate sa imi spuneti, va rog in conditiile unei sentinte date mentionata, mai jos , se poate contesta aceasta sentinta? 9-Completul 6 ... (vezi toată discuția)
Este legala decizia instantei de recurs? ddianna ddianna Buna ziua, Recurs declarat de CNADNR , prin care solicita \\" sa admiteti reucursul, sa modificati sentinta instantei de fond , sa respingeti plangerea ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna? sandel25 sandel25 Solutie: Admite recursul. Caseată în parte sentinţa recurată şi trimite cauza spre rejudecare către Judecătoria sector 2 ...... Au fost mai multe ... (vezi toată discuția)