Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie, optiunea copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie, optiunea copilului

Bună ziua! Am auzit că copilul e intrebat de instanță "cu cine vrei să stai cu mama sau cu tata". Dar nu știu ce vârstă i se pune intrebarea copilului?
Mulțumesc!
Până la 10 ani este opțională, după 10 ani este obligatorie ascultarea copilului.
Adrian ALBU, Avocat
copilului nu i se pune aceasta intrebare, nu e pus sa aleaga. din discutie , judele isi da seama cine se ocupa mai mult de el si de cine e mai atasat.
dacă mama are custodie mamei, tot i se pune copilului acestă intrebare la vârsta de 10 ani?
Incercati sa va exprimati in asa fel incat sa se inteleaga care e problema dvs.
Daca minorul e incredintat mamei sau are locuinta la mama si tatal cere schimbarea acestei situatii, copilul e ascultat de instanta.
cititi cu atentie raspunsurile care vi se dau si nu repetati intrebarile, multumesc.
gi-jane2, moderator