avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie, optiunea copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie, optiunea copilului

Bună ziua! Am auzit că copilul e intrebat de instanță "cu cine vrei să stai cu mama sau cu tata". Dar nu știu ce vârstă i se pune intrebarea copilului?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:28, 11 August 2015
Până la 10 ani este opțională, după 10 ani este obligatorie ascultarea copilului.
Ultima modificare: Luni, 10 August 2015
Adrian ALBU, Avocat
copilului nu i se pune aceasta intrebare, nu e pus sa aleaga. din discutie , judele isi da seama cine se ocupa mai mult de el si de cine e mai atasat.
dacă mama are custodie mamei, tot i se pune copilului acestă intrebare la vârsta de 10 ani?
Incercati sa va exprimati in asa fel incat sa se inteleaga care e problema dvs.
Daca minorul e incredintat mamei sau are locuinta la mama si tatal cere schimbarea acestei situatii, copilul e ascultat de instanta.
cititi cu atentie raspunsurile care vi se dau si nu repetati intrebarile, multumesc.
Ultima modificare: Marți, 11 August 2015
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodia copilului in viitor bloodcrawler bloodcrawler buna ziua.. am si eu o intrebare simpla.. sunt casatorit si nu totul este roz.. vreau sa stiu daca se poate semna vreun act in caz de divort sa primesc ... (vezi toată discuția)
Incredintarea minorului sorin77 sorin77 as vrea sa stiu in ce conditii eu ca tata as putea obtine incredintarea minorului.sunt in divort cu sotia din culpa comuna,ea a cerut incredintarea catre ea cu ... (vezi toată discuția)
Vizita minor ysis80 ysis80 Un copil de 12 ani nu si a vazut tata de la varsta de 1 an, copilul fiind incredintat la mama la divort, tata fiind plecat din tara. In toata aceasta ... (vezi toată discuția)