Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna!ma numesc marian si am o nelamurire:mama mea a decedat in 1992 .in timpul casatoriei cu tatal meu au achizitionat un apartament.din 1997 pana in 1999 tatal meu trait in concubinaj cu o femeie timp in care au achizitionat o garsoniera pe numele ei.in 2000 sau casatorit legal.dupa decesul tatalui are drept la apartament?ce procent?se pune in calcul si garsoniera daca au fost concubini?
multumesc pt raspuns! dar m ati bagat de tot in ceata am primit mai sus un raspuns care spunea ca are si a doua sotie drept la casa.care o fi adevarul?ce pot sa fac sa scap de aceasta problema?act de vanzare cumparare intre mine si tatal meu?sa dezbatem mostenirea?nu vreau sa profite altii de ceea ce nu li se cuvine.multumesc!
multumesc pt raspuns!ce pot face sa scap de aceasta problema(sotia a doua)?act de vanzare cumparare inre mine si tatal meu?testament ?nu vreau sa profite nimeni de ceea ce nu li se cuvine in plus nu pot demonstra ca tatal a dat banii pe garsoniera.multumesc!
buna ziua .
deci este vorba de doua bunuri imobile in speta :
1. apartament achizitionat in timpul casatoriei, de catre mama dvs si tatal dvs.
intrebare : ati dezbatut succesiunea dupa mama dvs ? pt ca , in acest caz , tatal dvs are jumatate din imobil partea dansului , la care se adauga inca un sfert in calitate de sot supravietuitor .
iar dvs va revine 3/8 din apartamentul in cauza . ( deci din partea de imobil a mamei dvs ).
fiind un bun propriu al tatalui dvs, achizitionat inainte de casatorie , in cazul decesului tatalui dvs, sotia de-a doua va avea dreptul la 1/4 din partea din imobil apartinand tatalui dvs . , restul revenindu-va dvs , in calitate de mostenitor .
2. garsoniera este bun propriu al sotiei tatalui dvs .
in acest caz, nu aveti nici un drept in ceea ce priveste acest imobil .

solutie: sa dezbateti suucesiunea dupa mama dvs, daca nu ati facut acest lucru , in vederea stabilirii cotelor-parti .
ulterior: intabulare .
iar daca tatal dvs doreste ca in eventualitatea decesului sau inaintea sotiei sale, dansa sa nu aiba dreptul la apartament, va poate face act de vanzare-cumparare asupra partii din imobil ce i se cuvine .
sau testament .
secretara la notar a scris:

Sa o luam succesiv:
Inainte de moartea mamei, tatal dvs avea 1/2 din apartament. Dupa moartea mamei el mosteneste 1/4 din partea mamei , iar dv 3/8. In aceasta situatie tatal dvs are 5/8. Dupa moartea tatalui dvs mosteniti restul, deoarece toate bunurile mostenite sunt considerate bunuri prorii, iar a doua sotie nu mosteneste nimic din apartament.

De unde ati scos asta??? Sotia supravietuitoare mosteneste 1/4 din bunurile sotului decedat. Deci, daca s-a facut dezbaterea succesiunii dupa prima sotie, sotul mosteneste 5/8 din acel apartament, iar copilul 3/8. Iar din partea sotul de 5/8 , 1/4 revine sotiei supravietuitoare, iar restul copilului.
raspun pt. av. 2007_rozi
da! Ma scuzati am facut o confuzie...si va multumesc ca m-ati corectat.