Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare cu amanuntul si cu ridicata in acelasi spatiu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare cu amanuntul si cu ridicata in acelasi spatiu

Buna seara,
In luna Iulie impreuna cu sotul meu ne-am deschis o firma cu activitatea principala 4642-cu ridicata. Ce putem face ca tot in acelasi punct de lucru sa pot folosi si casa de marcat ca sa pot servi si persoanela fizice.
Contabila noastra nu este nici ea sigura daca este ok,daca trebuie sa tinem gestiuni separate,daca necesita doua calculatoare etc.
Cand am facut actele firmei avocata ne-a spus ca vom putea face lucru acesta.
Va multumesc
Conform prevederilor OG 99/2000
[ link extern ]
, art 73, pct.22
"22. exercitarea de activităţi de comerţ cu ridicata şi comerţ cu amănuntul în
aceeaşi structură de vânzare, respectiv suprafaţă de vânzare, cu amendă de la 2.000 lei
la 10.000 lei şi cu interzicerea uneia dintre cele două activităţi;"

structura de vânzare/spațiu de vânzare, în înțelesul acestei ordonanțe:
"art4
j) structură de vânzare - spaţiul de desfăşurare a unuia sau mai multor exerciţii
comerciale;
k) suprafaţă de vânzare - suprafaţă destinată accesului consumatorilor pentru
achiziţionarea produsului/serviciului, expunerii produselor oferite, plăţii acestora şi
circulaţiei personalului angajat pentru derularea activităţii. Nu constituie suprafeţe
de vânzare cele destinate depozitării şi păstrării mărfurilor, producţiei, birourilor şi
anexelor;"
citiți și acest articol:
[ link extern ]

Am inteles ca nu se poate,dar daca am inchiriata o suprafata de 14m si din acestia 14 metri delimitez 4 metri pentru en -detail se poate
obligatoriu:
-cod caen pt vanzari cu amanunt
-delimitati un spatiu in depozitul cu ridicata, pe care-l considerati suprafata pt vanzare cu amanunt, unde afisati toate afisele obligatorii: adaos/ tel protectie consumator/cif/autorizatie functionare primarie/ s.a care nu-mi vin acum in minte.spatiu poate fi si un birou separat/variante
- d.p.d.v. contabil gestiunile se tin separat si practic se transfera din gestiunea engross in amanunt din care ulterior faceti vanzarea pe baza de bon fiscal.
De unde ideia de calculatoare separate, mai intreba o colega pe forum aceasta problema( aveti acelasi contabil?).Calculatoare puteti avea cate vreti, logistica va apartine.Si intro gstiune engross puteti avea 2.....n calculatoare, care utilizeaza acelasi program de contabilitate(in retea)