Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... actele pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

actele pensionarii

Care sunt actele necesare pentru pensionare la limita varsta ?
Potrivit cap. B, sectiunea VII, art.28 din Ordinul 340/2001, pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, tatal dvs. trebuie sa depuna urmatoarele acte:
-cerere-tip pentru inscriere la pensie (gaseste la casa de pensii);
-carnetul de munca (original si copie);
-alte acte prevazute de lege privind vechimea in munca sau vechimea in serviciu realizata in alte sectoare de activitate;
-livretul militar (original si copie);
-diploma de studii (original si copie sau adeverinta-se refera la studiile universitare);
-adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca;
-adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
-dovada certificarii stagiului de cotizare;
-procura speciala pentru mandatar (daca este cazul);
-acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al D.L. nr. 118/1990, al Legii nr. 341/2004 etc. (daca este cazul).

Eu am scris toate actele mentionate in Normele de aplicare a Legii nr. 19/2000. Unele nu sunt necesare pentru ca au fost efectuate inscrieri in carnetul de munca sau pentru ca, pur si simplu, nu privesc situatia de fapt a tatalui dvs. (de exemplu, pentru ca nu este beneficiar al Legii 341/2004).
Atentie! Tatal dvs. trebuie sa solicite fostului angajator adeverinta din care sa rezulte sporul de vechime pe care l-a primit incepand cu 01.04.1992!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic