Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare acte masina la schimbare domiciliu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare acte masina la schimbare domiciliu

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea intrebare:

O persoana isi schimba domiciliul din Buzau in Bucuresti. In Buzau are inmatriculate 2 autoturisme: unul condus de aceasta persoana (care se doreste a se schimba in Bucuresti) si altul care este utilizat de o ruda de gradul I cu domiciliul in BZ. Pentru cel de-al doilea nu se doreste schimbarea din BZ in Bucuresti, dar din cunostintele mele acest lucru nu este legal. Nu se doreste vanzarea masinii catre utilizator datorita taxei de poluare/timbru/mediu.
1. Exista alta solutie legala pentru aceasta situatie in afara de vanzarea-cumpararea masinii sau mutarea acesteia la DITL Bucuresti? Se poate lasa masina la DITL BZ fara ca proprietarul sa aiba domiciliul acolo?
2. Care sunt pasii de urmat pentru mutarea masinii de la BZ la Bucuresti? Ce documente trebuie sa prezinte persoana respectiva la DITL Buzau? Am dori sa efectuam dupa emiterea noului buletin toate procedurile in acelasi timp: schimbare permis auto, mutare autoturism, achizitie si inmatriculare autoturism nou.
3. La preschimbarea permisului auto datorita schimbarii domiciliului se face vizita medicala? Permisul nu este expirat.

Mentionez ca suntem in faza in care am depus dosarul pentru schimbarea cartii de identitate.

Multumesc anticipat.

1-Proprietarul poate incheia contract de comodat sau procura in favoarea rudei din BZ
2-Daca se convine incheierea de contract de comodat sau procura,nu este necesar sa se desfasoare de catre utilizator alte demersuri la BZ