Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Recuperarea taxelor judiciare din contul avocatului
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Recuperarea taxelor judiciare din contul avocatului

Buna ziua.
drept urmare a castigarii unor dosare, avocatul, ca reprezentant al societatii noastre, a incasat cheltuielile de judecata. Fireste, acestea i-au fost achitate in contul sau de catre executorul judecatoresc, in temeiul hotararilor. Domnul avocat, din pacate, nu ne-a achitat decat o singura taxa jud de timbru, onorariul evaluatorului, iar cea in valoare mai mare, se eschiveaza sub un pretext sau altul sa ne-o returneze. Mentionez ca si anul precedent a procedat la fel, si-a insusit o taxa de timbru in valoare de 3000 de lei. Cum putem intra in posesia banilor? Cum putem rezolva aceasta situatie? Cui ne putem adresa pentru a il obliga cumva sa ne achite acesti bani, cheltuieli pe care firma le-a facut si care se regasec in contabilitate si desi dosarele sunt castigate, noi nu putem sterge aceste sume pentru ca nu ni s-au returnat. I s-au trimis drept dovada chitantele pe mail, dar, dupa caz, evita subiectul specificand ca va verifica (si tot verifica de luni de zile), evita dialogul si nu ne da nici un raspuns. Ce solutii putem adopta pentru a recupera banii pe cale amiabila sau pe orice alta cale? Mentionez ca nu a existat nici o intelegere in acest sens.
Va multumesc foarte mult!
lorexx, utilizator
aveti:
1. platit onorariul avocatului pentru care av a eliberat document justificativ
2. cheltuieli ocazionate de executarea mandatului av...pentru care gandsc ca aveti un op / pv sau altceva

3. gandesc ca a avut mandat sa incasese cheltuielile de judecata

deci, cum stati?
ContSters363356, utilizator
Buna ziua. Multumesc de raspuns. Suma achitata in contul avocatului, include in fiecare dintre dosare si onorariul sau. Asadar, executorul a achitat, asa cum era prevazut in hotarare cheltuielile de judecata: taxa de timbru, onorariu, onorariu expert. In cel de al doilea dosar in hot se mentioneaza taxa judiciara de timbru si onorariu de avocat. Dansul si-a primit onorariu in toate procesele mentionate de mine si tot el a primit si restul cheltuielilr din hotarari. Nu inteleg de ce nu achita taxele de timbru, care ni se cuvin. Nu este prima data cand procedeaza asa. Chiar si daca si-ar fi oprit acel onorariu de succes, taxele tot trebuia sa ni le returneze, macar prin diferenta! Fireste, a avut mandat de reprezentare. Avem toate chitantele!
lorexx, utilizator
cred ca trebuie sa va desocotiti/punctati cu mandatarul dvs avocat

observ ca a avut si onorariu de succes...iar dvs va plangeti doar de cheltuieli

ceea ce inseamna ca ati recuperat capitalul

deci:O
Nu s-a recuperat nimic. Este vorba doar de recuperarea cheltuielilor de judecata. Am mentionat ca chiar daca in sinea lui considera ca merita acel onorariu de succes si tot nu avea dreptul sa imi opreasca taxa judiciara de timbru.
ati semnat un contract...si pe onorariu de succes

omul si-a oprit banii...poate-i mai si datorati
Admin, administrator