Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divergenta imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divergenta imobiliara

Am in proprietate o casa cu doua camere, care a fost in proprietatea statului. Acum sunt pepunctul de a dobandi proprietatea si asupra terenului pe care este situata casa, dar am un termen care nu este simpatic deloc: scrie pe extrasul de carte funciara: "parti comune: terenul, fundatia, peretii despartitori, acoperisul, pivnita."

Intrebare: Am voie sa construiesc mansarda deasupra camerelor mele si sa folosesc pivnita dedesubtul camerelor mele? Ma poate ataca proprietarul cu care am pereti comuni in vreun fel?
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru sugestie.