Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Donatii online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Donatii online

Salut. Am vazut ca se practica in occident chestia asta. Chiar stiu pe cineva care primeste donatii online. El ofera un serviciu gratuit prin internet, iar cei care vor sa ii multumeasca si sa il ajute in dezvoltarea proiectului pot sa ii faca o donatie online, de obicei prin intermediul Paypal. La noi se poate chestia asta? Este legala? O zi frumoasa, R.
Orice nu este interzis prin lege , este posibil ...:)
Asta cred ca e cea mai misto lege. =D>
Depunerea unei sume de bani , intr-un cont personal , sau transmiterea unei sume pe card , poate fi asimilata unei donatii sub forma darului manual .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Atata timp cat :
1. Nu bagi mana cu forta in buzunarul altuia
2: Pui motive reale " si anume nu pui ideea de vand castraveti, iar tu de fapt vinzi vise "
3: Te duce capul sa iti creezi un cont paypal si sa il configurezi astfel incat sa iti ajunga pana la urma banii in contul tau si nu in alte parti.
Normal ca e LEGAL
Totusi ... NU ESTE MORAL sa ceri niste sume de bani pentru ideea de bolnav de "te miri ce boala" iar tu sanatos tun ...
Nu as vinde nici vise si nici castraveti :) si prin urmare nici vise deghizate in castraveti :). Iar chestia cu a cere bani pentru ca esti bolnav cand tu nu esti mi se pare imorala. Este oare si ilegala?