Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot anula un contract de munca semnat daca nu am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot anula un contract de munca semnat daca nu am inceput inca munca?

Buna ziua,

Am semnat un contract de munca cu data de incepere peste 1 luna.
Mentionez ca perioada de proba din contract este de 0 zile.
Daca nu doresc sa mai incep lucrul acolo pot sa anulez contractul sau sunt obligata sa imi dau demisia si sa stau pe durata preavizului?

Multumesc
Puteti solicita incetarea c.i.m. cu data de incepere a activitatii.
Si in acest caz mi se poate cere sa raman pe durata preavizului?
Preavizul se acorda numai in caz de demisie sau in caz de concediere in baza art.61 lit.c si d, art.65 si art.66 C.mun.

Solicitati incetarea in baza art.55 lit.b C.mun. - incetare c.i.m. cu acordul partilor.