avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot anula un contract de munca semnat daca nu am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot anula un contract de munca semnat daca nu am inceput inca munca?

Buna ziua,

Am semnat un contract de munca cu data de incepere peste 1 luna.
Mentionez ca perioada de proba din contract este de 0 zile.
Daca nu doresc sa mai incep lucrul acolo pot sa anulez contractul sau sunt obligata sa imi dau demisia si sa stau pe durata preavizului?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:49, 18 August 2015
Puteti solicita incetarea c.i.m. cu data de incepere a activitatii.
Si in acest caz mi se poate cere sa raman pe durata preavizului?
Preavizul se acorda numai in caz de demisie sau in caz de concediere in baza art.61 lit.c si d, art.65 si art.66 C.mun.

Solicitati incetarea in baza art.55 lit.b C.mun. - incetare c.i.m. cu acordul partilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Încetarea contractului de munca Cyupy Cyupy Dacă în contractul de munca, la rubrica \"Încetarea contractului\" , nu este specificată perioada de preaviz , angajatorul poate cere sa stau in preaviz? ... (vezi toată discuția)
Incetare cim art 55, lit b alcibiade alcibiade Buna seara, In conditiile in care am solicitat prin depunerea la registratura unitatii in data de 07 a cererii privind incetarea CIM in data de 08, conform ... (vezi toată discuția)
Buna ziua GynaGeanina GynaGeanina Daca sunt in perioada de proba la serviciu sunt obligată sa stau in preaviz?acum sunt in medical deoarece am suferit un accident in drum spre servici si nu ... (vezi toată discuția)