Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetarea contractului de munca

Dacă în contractul de munca, la rubrica "Încetarea contractului" , nu este specificată perioada de preaviz , angajatorul poate cere sa stau in preaviz? Intenționez să fac cerere de încetare a activității cu acordul partilor. Mentionez ca am functie de conducere.
Cyupy, utilizator
Preavizul se acorda numai în cazul de demisie și concediere în baza art.61 lit.c și d, art.65 și art.66 C.mun.

Pentru alte modalități de incetare a c.i.m. nu se acorda preaviz.
Su daca angajatorul nu este de acord cu cererea de încetare a activității cu acordul părților? Ce pot face?
Va puteti depune demisia.

Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.
Astfel, angajatorul ia act de decizia dvs. de a demisiona.
Dar eu nu doresc să stau în preaviz, deoarece voi incepe sa lucrez in alta parte. Nu doresc să am întrerupere între aceste 2 locuri de munca.
Ati mentionat ca nu aveti stipulata in c.i.m. , perioada de proba. Nici la demisie si nici la concediere ?
Daca raspunsul este da, atunci iIn acest caz, putem vorbi despre o demisie fara efectuarea preavizului .