avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetarea contractului de munca

Dacă în contractul de munca, la rubrica "Încetarea contractului" , nu este specificată perioada de preaviz , angajatorul poate cere sa stau in preaviz? Intenționez să fac cerere de încetare a activității cu acordul partilor. Mentionez ca am functie de conducere.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Mai 2018
Cyupy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:00, 15 Mai 2018
Preavizul se acorda numai în cazul de demisie și concediere în baza art.61 lit.c și d, art.65 și art.66 C.mun.

Pentru alte modalități de incetare a c.i.m. nu se acorda preaviz.
Su daca angajatorul nu este de acord cu cererea de încetare a activității cu acordul părților? Ce pot face?
Va puteti depune demisia.

Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.
Astfel, angajatorul ia act de decizia dvs. de a demisiona.
Dar eu nu doresc să stau în preaviz, deoarece voi incepe sa lucrez in alta parte. Nu doresc să am întrerupere între aceste 2 locuri de munca.
Ati mentionat ca nu aveti stipulata in c.i.m. , perioada de proba. Nici la demisie si nici la concediere ?
Daca raspunsul este da, atunci iIn acest caz, putem vorbi despre o demisie fara efectuarea preavizului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot anula un contract de munca semnat daca nu am inceput inca munca? xyzc123 xyzc123 Buna ziua, Am semnat un contract de munca cu data de incepere peste 1 luna. Mentionez ca perioada de proba din contract este de 0 zile. Daca nu doresc sa ... (vezi toată discuția)
Incetare cim art 55, lit b alcibiade alcibiade Buna seara, In conditiile in care am solicitat prin depunerea la registratura unitatii in data de 07 a cererii privind incetarea CIM in data de 08, conform ... (vezi toată discuția)
Proceduri Kosteaok Kosteaok Buna ziua! Sunt angajat ca sofer si din pacate mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 30 zile. Nu exista nimeni care sa ma poata inlocui in aceasta ... (vezi toată discuția)