Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia cu lichidarea la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia cu lichidarea la zi

Buna ziua,
am si eu o intrebare ce pot sa fac in situatia in care am gasit alt loc de munca si patronul refuza sa-mi dea lichidarea insistand sa stau pe preaviz?
Dati-va demisia.
Singura solutie, daca va convine, sa lipsiti nemotivat in perioada de preaviz, situatie in care absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.