Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism blocat de vecin in \\"parcare\\" (la bloc)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism blocat de vecin in "parcare" (la bloc)

Cred ca au mai fost intrebari si stuatii asemanatoare pe forum dar nu am gasit inca un raspuns concret la ce se poate face...
Povestea e mai lunga asa ca va rog s-o cititi toata...
Deci: o parte a terenului din jurul blocului nostru a fost "amenajat" sub forma de parcare de toti vecinii, adica am scos garduletul dinspre drumul public si l-am mutat 3-4 metri mai in spate pentru a parca masinile. Este ilegal dar e terenul nostru, platim toti impozit pe el (cota indiviza). Acum cativa ani s-a construit o mansarda locuibila. Proprietarul mansardei si-a insusit doua locuri din acea "parcare" prin betonare si amenajare (ingradire). Fiind ilegala a renuntat la ingradire. Cu doua sau trei masini parcate permanent a devenit "stapan" pe acel loc. Intre timp s-au inmultit masinile din bloc (mi-am luat si eu una) locurile nemaifiind suficiente asa ca s-a recurs la primul venit primul servit (dupa mai multe incercari esuate de a legaliza parcarea). Din pacate eu si altii ne-am gasit masinile blocate de o a doua sau chiar a treia masina a acestui individ pe motiv ca e "parcarea" lui si el a turnat beton etc... In urma cu cateva luni, a 5-a sau a 6-a oara de blocare nu am mai rezistat (cu un cardiac in casa care a si decedat intre timp si un sugar) si m-am dus sa-i cer sa-mi deblocheze masina. A coborat dupa 15 min, spunandu-mi ca nu mai blocheaza daca nu mai parchez pe betonul lui. Am promis ca nu mai parchez. Dar, uneori, neavand unde parca, atata timp cat are deja una parcata pe betonul lui, am fost nevoit sa parchez tot pe betonul lui (repet, betonul lui ocupa 2 locuri de parcare). Bineinteles, mi-a fost blocata iar. De aceasta data l-am intrebat direct sa-mi spuna de cate ori i-am blocat eu lui masina (sau masinile)? Mi-a spus scurt: "O zi buna". La rugamintile soacra-mii a coborat si m-a lasat sa plec. Enervat la culme, a doua zi am blocat "parcarea" cu masina mea de-a curmezisul. Mi-a impins masina cu a lui si a intrat pe betonul lui. Nu am avut dovezi pentru a-l pune la plata. O perioada am evitat sa mai parchez acolo. Mi-am spus ca cel mai destept cedeaza primul. Din pacate am fost nevoit sa parchez iar pe betonul lui. Am gasit-o blocata, of course. Stiu ca pot suna la 112, nu am facut-o...inca.
JohnBad, utilizator
Daca veti suna la 112 veti primi o amenda.
La 112 se suna doar in caz de urgenta iar problema cu parcarea nu este o urgenta. pentru a va lamuri in ce cazuri se suna la nr de urgenta 112 cititi aici
[ link extern ]
Pentru a rezolva situatia sesizati primaria si ISC, mandardatul nu avea voie sa betoneze zona respectiva decat cu autorizatie de constructie.
Solicitati in primul rand la primarie care este statutul juridic al terenului respectiv si daca avea voie sa il betoneze.
Puneti-i in vedere individului ca daca mai apeleaza la masuri de "forta" ca veti solicita clarificari la primarie cu privire la locul respectiv, poate se potoleste. Daca e cu gura mare atunci sesizati primaria.

1-
Este ilegal dar e terenul nostru, platim toti impozit pe el (cota indiviza).

Este ilegal si nu este terenul dvs este domeniu public,respectiv nu platiti impozit cota indiviza
Cota indiviza se calculeaza aferent proprietatii dvs
2-
Mi-a impins masina cu a lui si a intrat pe betonul lui

Interesul dvs a fost evident astfel incat era normal sa va pregatiti din timp pentru surprinde eventuale manevre ale vecinului caruia ati blocat masina
3-Nu va hazardati sa a[lati serviciul de urgenta deoarece natura apelului nu se incadreaza in cazurile in care poate fi apelat numarul de urgenta
4-Incercati la serviciul gospodarie comunala din primarie sa depuneti o cerere semnata de proprietarii auto,detaliati ca nu sunt locuri parcare si solicitati verificarea planurilor daca se poate amenaja spatiu de parcare in interesul reciproc si al autoritatii locale care poate concesiona locurile de parcare prin plata anuala
Eu cred ca pot suna la politie atat timp cat mie imi este ingradit dreptul la libera circulatie si el blocheaza cu masina jumatate din drumul public, daca ar trebui sa treaca o masina mai mare nu are loc de a lui (de exemplu o salvare sau pompierii)...

ynocentta a scris:
Interesul dvs a fost evident astfel incat era normal sa va pregatiti din timp pentru surprinde eventuale manevre ale vecinului caruia ati blocat masina

I-am sugerat sotiei sa filmeze eventual, eu fiind la munca, din pacate nu a reusit in schimba a fotografiat el (???) imediat dupa actiune probabil pentru a-si "acoperi spatele"(cred ca e avocat de meserie, nu sunt sigur).

ynocentta a scris:
Este ilegal si nu este terenul dvs este domeniu public,respectiv nu platiti impozit cota indiviza
Cota indiviza se calculează aferent proprietatii dvs

Nu prea înțeleg dar asta i-a sugerat soției individul: "Si eu plătesc impozit pe terenul acela" deși ma îndoiesc amarnic ca are actele in regula pe proprietatea de la mansarda... cota indiviza rămânând aceeași si după construcția mansardei...

[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic