Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare auto- nu o pot scoate de la impozit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare auto- nu o pot scoate de la impozit

buna ziua,
in data de 16.08 am vandut masina unui samsar de masini, am facut contract de vanzare cump cu el am luat copie la actele masinii si la buletinul lui.
am fost la primarie si cei de acolo imi cer impunerea cumparatorului sau cartea masinii cu noul prop trecut pe ea!
Cel care am vandut masina nu vrea sa impuna masina si a zis ca sa astept sa vanda masina si imi da el apoi contract intre mine si cel care va cumpara masina!

Ce pot face? cum pot scoate masina de la impozit .
daca imi vin amenzi ma pot scade pe baza contractului intre mine si acel samsar?
ii pot lua numerele de pe masina?
eu nu am intalnit o astfel de situatie, cand am incheiat contactul de vanz/cump am mers si am scos certificatul de radiere si gata. E problema noului proprietar daca declara sau nu, e bine sa se scrie pe spatele talonului "vandut catre......X" si gata cu probleme vanzatorului.