Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie si calatoria cu minorul in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie si calatoria cu minorul in strainatate

Detin doua cetatenii, romana si italiana, ma identific cu carte de identitate italiana, la fel si fiica mea de 6 ani cu care am venit in vizita la bunici in Romania si mi se cere la intoarcerea in tara de resedinta sa respect legile romanesti (adica sa prezint o procura din partea tatalui de origine italiana, cu resedinta in Italia) pentru a ma intoarce acasa, in Italia. Dar daca eu nu ma identific cu documente romanesti de ce trebuie sa respect aceasta cerinta? Pentru ca Legea italiana imi permite ca in cartea de identitate a fetitei, sa existe precizarea acestei imputerniciri din partea mea si a sotului meu de a calatorii chiar si in absenta unuia dintre noi, semnata in fata autoritatii italiene, si care romanii nu o accepta. Toate statele din UE o accepta numai romanii nu. De ce? Ce solutii imi dati? Care cetatenie are prioritate? Multumesc anticipat
In Romania e tratata ca cetatean roman pentru ca i-ati inscris nasterea in registrele romanesti (are certificat de nastere romanesc).
Nu avem ce solutii sa va oferim, au mai fost situatii de acest fel dar din pacate in toate s-a procedat la fel pentru ca asa e legea romana deocamdata iar politistii de frontiera nu fac altceva decat sa o aplice. Degeaba v-ati certa cu ei.
Sa dea sotul o declaratie la un notar italian, o apostilati si cand veniti in tara o traduceti si o legalizati la un notar roman.

Acesta e modelul:
[ link extern ]