Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de somaj

Buna ziua
Daca anul trecut am 9 luni de cotizare si anul acesta mai cotizez inca 3 luni, ma incadrez sa am 12 luni din ultimele 24 cotizate. DAR intre cele 9 luni din anul 2014 si cele 3 din 2015 am beneficiat de somaj 6 luni. Dar cele 12 luni pentru acest somaj sunt compuse din cotizatie din anul 2014 si 2013. Am dreptul sa obtin ajutor de somaj la sfarsitul acestui an?
Va multumesc
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

Art. 37^1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

2. - Asadar daca cele 9 luni de stagiu de cotizare au fost luate in considerare pentru indemnizatia de somaj precedenta atunci nu mai pot fi luate in calcul pentru alta indemnizatie de somaj.
- In acest caz trebuie sa aveti alte 12 luni de stagiu de cotizare la somaj, de la data cand s-a terminat ultimul somaj.
Va multumesc pentru timpul acordat .