Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptie adult
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptie adult

Buna ziua

Parintii mei au crescut-o pe fata surorii mele mai mari. Fata are acum 19 ani si as dori sa stiu daca parintii mei ar putea sa o adopte. Mentionez ca sora mea,mama fetei, nu a contribuit cu nimic la cresterea sau educatia ei , ea avand o situatia materiala mai proasta si alti 3 copii. Pe certificatul de nastere al fetei nu e trecut nimic la tata pentru ca nu a recunoscut-o si ,de asemenea, nu a contribuit cu nimic la cresterea ei. Din ultimele mele informatii , el ar fi decedat intre timp. Daca se poate face adoptia, cui ar trebui sa ne adresam si ce proceduri trebuiesc urmate?

Multumesc anticipat
Pt ca fata e majora, nu mai contează cine și ce fac părinții ei, ci numai ca părinții dvs au crescut-o pe timpul minorității sale, ceea ce veți proba cu martori
Cererea de adopție o fac părinții și o depun spre încuviințarea adopției la judecătoria pe raza căreia locuiesc, bănuiesc ca locuiesc împreună încă.
gi-jane2, moderator
Martori sunt destui. Vecinii , rudele si toate persoanele care ne cunosc stiu despre situatie. Va multumesc frumos pentru raspuns.