Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Facturare apa pe baza unui contor fara verificare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Facturare apa pe baza unui contor fara verificare metrologica

Buna ziua,

Am sa expun cat de pe scurt se poate situatia in care ne aflam.
Bloc nou cu locuinte individuale. Adresa este pe trada XXX la numarul 1.

In etapa de constructie a fost bransat la reteaua de apa pe baza unui aviz de bransare emis pe strada XXX numarul 2, in anul 2008.
Contructorul a cumarat contorul nou, si contorul a fost sigilat de compania furnizoare de apa.

Constructorul nu a incheiat niciodata contract cu compania de apa...
In prezent constituim asociatia de proprietari si dorim incheierea unui contract pe asociatie.
Compania furnizoare de apa ne conditioneaza incheierea contractului pe asociatie (alta persoana juridica decat contructorul) de plata consumului de apa la zi (ceea ce ce mise pare normal).

Intrebarea mea ar fi cat de legala este facturarea acestui consum de apa, pe baza unui contor fara verificare metrologica si mai mult acest contor si indexul initial nu apare nicaieri in evidentele companiei de apa. Cu toate ca poarta sigiliul acestei companii. Noi am dori sa contestam in instanta corectitudinea inregistrarii consumului pe baza acestui contor (deoarece sunt bineinteles si pierderi inregistrate - ca diferenta intre contorul din strada si ceie individuale de apartament). Compania ne someaza in prezent sa ne asumam integral si individual acest consum de apa, deoarece ei sunt in imposiblitatea de a face o instiintare de palta sa de a emite o factura pentru acest consum de apa.

Va multumesc anticipat.
Cu stima,
DG
Compania de apa considera indexul initial 0 (zero), Spuneti ca acest contor a fost nou si sigilat de companie. Din moment ce contorul era nou, el avea verificarea metrologica inclusa.
Nu conteaza ca s-a schimbat persoana juridica, cu atat mai mult cu cat constructorul nu a incheiat niciodata contract cu furnizorul. Asociatia de proprietari va fi considerata prima persoana juridica care a avut consumul de apa indicat de contor.
Facturarea acestui consum se face pentru diferenta intre indexul curent si indexul initial (considerat 0, daca nu s-a platit nimic pana acum).

Furnizorul factureaza apa inregistrata de contor si nu este interesat ce pierderi aveti dv. dupa contor. pe proprietatea comuna a asociatiei. Acel consum il gestionati dv. printr-un regulament elaborat de comitetul executiv in care includeti si repartizarea diferentelor intre consumul facturat de furnizor si declararea consumului locatarilor, pe diferite criterii pe care le agreati, tuturor apartamentelor.
Fie pe cota-parte indiviza, fie proportional cu consumul, fie o combinatie intre acestea doua.

elga50, moderator
doru11051984 a scris:
Noi am dori sa contestam in instanta corectitudinea inregistrarii consumului pe baza acestui apometru (deoarece sunt bineinteles si pierderi inregistrate - ca diferenta intre contorul din strada si ceie individuale de apartament).

Pai din anul 2008 pana acum in 2015 cred ca vi s-a facturat consumul de apa lunar. Daca ati avut acelasi apometru si nu ati contestat consumul, factura..., acum credeti ca e corect sa contestati tocmai cand aveti nevoie de acordul furnizorului?
Achitati facturile, gestionati corect consumul de apa pentru ca diferente o sa aveti indiferent de felul apometrului, indiferent de buletinul metrologic.
Sigur ca puteti solicita furnizorului sa faca o verificare metrologica a apometrului ori sa instaleze alt apometru. Dar asta nu are legatura cu consumul facturat pana acum.