avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Autofacturare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Autofacturare

Buna ziua

O firma are un contract de consignatie cu un retailer mare. In fiecare luna pe baza raportului primit firma factureaza ce s-a vandut. Contractul cuprinde un bonus de 6% pentru care retailerul emite o autofactura.
Intrebarea este cum se inregistreaza in contabilitatea firmei furnizoare aceasta autofactura.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Marfa livrata si nefacturata harmony46 harmony46 Buna ziua, Am situatia urmatoare la o societate comerciala, platitoare de TVA: primeste marfa cu aviz pe baza unui contract de consignatie si plaseaza marfa ... (vezi toată discuția)
Marfa in consignatie alexs1985 alexs1985 Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea situatie( cu o monografie contabile pe etape) Am primit de la un furnizor marfa in consignatie (mai ... (vezi toată discuția)
Marfa trimisa la terti - autofacturare boda_meli boda_meli Buna, O firma din Romania trimite marfa la terti (firma din Ungaria) numai pe baza de aviz. Facturarea facanduse ulterior. Parca am citit undeva despre ... (vezi toată discuția)