Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor din concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor din concubinaj

buna ziua am urmatoarea sitotie am divortat de sotul meu cand aveam 3 copiii am obtinut custodia lor intre timp mam inpacat cu sotul fara sa ne casatorim mai avem un copil intre timp si asi vrea sa obtin si custodia acestuia am depus la tribunalul bucuresti sector 6 dosar pentru incredintare copilului.nepermitandu-mi un avocat cererea mea a ramas undeva suspendata va rog sa-mi sp cum sa procedez pentru obtinerea celui dea-l patrulea copil nepermitandu-mi servicile unui avocat care sa depuna toate actele in locul meu va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra
verificati dosarul si vedeti motivul suspendarii, apoi completati dosarul daca e nevoie si cereri repunerea pe rol....
exista si cerere de ajutor judiciar
cererea de ajutor judiciar o fac la tribunalul sectorului 6?va multumesc mult
Buna ziua,

regula este exercitarea autoritatii parintesti impreuna de catre cei doi parinti astfel incat veti putea obtine inlaturarea sotuluui numai pentru motive temeinice. Daca v-ati impacat,locuiti impreuna iar sotul are un comportament de parinte normal...putin probabil ca o instanta o sa va incuviinteze o asemenea cerere.
cererea pt exercitarea autoritatii parintesti, stabilirea locuintei copilului si eventual pensie se timbreaza cu cate 20 de lei fiecare capat de cerere.
cum veti exercita impreuna autoritatea parinteasca e cam lipsita de sens cererea.
Ce motive pt exercitarea in mod exclusiv a autoritatii parintesti aveti ?

Care este motivul suspendarii ?