avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INREGISTRARE ACT ADITIONAL LA ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INREGISTRARE ACT ADITIONAL LA ITM

Buna ziua
as vrea sa ma ajutati intr-o simpla problema
suntem o societate de transport intern si international de marfa si avand in vedere criza care ne afecteaza am modificat forma de salarizare din regie in acord direct, stabilind indicatori de crestere si indicatori de acord cu acestia
Actele aditionale la CIM au fost semnate de catre soferii nostri
Intrebarea noastra este:
Aceste acte aditionale de modificare a CIM trebuie in mod obligatorii inregistrate la ITM ?
Sau sunt de ajuns sa fie semnate de salariat si angajator?

Va multumesc anticipat!


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:33, 14 Iulie 2009
IN cazul in care cartile de munca sunt tinute de ITM, aceste acte se depuns si se vizeaza obligatoriu de ITM.
In cazul in care evidenta in carti de munca este tinuta de firma nu este obligatorie viza ITM, inpectotul dvs de personal va face aceste inregistrari.
A&B a scris:

Buna ziua
as vrea sa ma ajutati intr-o simpla problema
suntem o societate de transport intern si international de marfa si avand in vedere criza care ne afecteaza am modificat forma de salarizare din regie in acord direct, stabilind indicatori de crestere si indicatori de acord cu acestia
Actele aditionale la CIM au fost semnate de catre soferii nostri
Intrebarea noastra este:
Aceste acte aditionale de modificare a CIM trebuie in mod obligatorii inregistrate la ITM ?
Sau sunt de ajuns sa fie semnate de salariat si angajator?

Va multumesc anticipat!






1. Este obligatoriu sa mergeti cu actele aditionale de modificare a Contractelor Individuale de Munca pentru vizare, daca platiti 0.75% comision ITM pentru ca nu aveti aprobare pentru pastrarea carnetelor de munca la sediul dvs.

2. Nu este obligatoriu sa mergeti cu actele aditionale pentru vizare, pentru ca aveti persoana specializata si este raspunderea angajatorului pentru inregistrarea lor in carnetele de munca, daca platiti 0.25% comision ITM.
Va recomand sa vorbiti cu secretara sau contabila dvs. sa vedeti in ce categorie de angajatori sunteti.
Ultima modificare: Luni, 13 Iulie 2009
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Cum ar putea un angajat al ITM sa certifice inscrierile intr-un carnet de munca daca nu are acele acte aditionale?
Dupa mine regula generala este art.2 al.(2) din Legea 130/1999 republicata iar exceptia de la regula este art.3 al.(2) din aceeasi lege si se refera doar la executarea contractului de munca (adica statele de plata) si prezentarea carnetelor de munca pentru certificarea inscrierilor.
Comisionul de 0.25% se retine doar “pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca”(art.5 al.2), nicidecum pentru preluarea statelor de plata sau a actelor privind “executarea, suspendarea, modificarea şi încetarea contractelor individuale de munca”(art2.al.2 lit.a).
Astept si alte pareri.
ceea ce spuneti dvs este rezolvat prin aparitia Revisal, unde exista obligatia de a inregistra in termen de 5 zile modificariel si a le transmite la ITM :)
Elemente ale REVISAL-ului, prevazute la art.3 al.(2) din HG.161/2006 cu modificarile si completarile ulterioare:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.

Asadar nu se mentioneaza nicaieri modificarea salariala ci doar functia.
Deci daca se va dori modificarea unui element din REVISAL acesta va fi unul din cele de mai sus.
Revisalul a fost gandit pentru a confirma vechimea in munca in momentul in care carnetele de munca vor fi retrase si nu plata unui salariu sau modificarea acestuia. Asa cum si carnetul de munca confirma vechimea in munca sau specialitate si nu plata salariului, asa si REVISAL-ul are acelasi rol.

Alte discuții în legătură

Act aditional Katalynna Katalynna Buna ziua, As vrea sa stiu daca este adevarat ca pe actele aditionale privind marirea nu se mai aplica stampila ITM, pt ca am primit un astfel de act si mi ... (vezi toată discuția)
Viza itm pe actele aditionale la contractul individual de munca iozefinap iozefinap Buna ziua , Societatea la care lucrez are aprobare de la ITM pentru efectuarea la sediul angajatorului a operatiunilor de pastrare si completare a carnetelor ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea actelor aditionale la itmb Monici Monici Buna ziua, Am si eu o intrebare: potrivit informatiilor primite astazi, s-a revenit la Legea 130/1999 potrivit careia actele aditionale ale societatilor ... (vezi toată discuția)