Forum Discuţii juridice Executare silită Tert poprit pentru ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Tert poprit pentru ANAF

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Un SRL a primit adresa de infiintare a popririi , in calitate de tert poprit pentru sumele datorate unuia dintre furnizorii sai din partea ANAF - creditor .
Din pricina lipsei de disponibil ori a necesitatii efectuarii altor plati mai stringente, nu a procedat la achitarea sumelor datorate catre debitorul ANAF-ului. Totodata, intre cei doi parteneri trebuie incheiata si o compensare pentru o parte din suma.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Se mai poate tergiversa situatia in felul acesta? Ce masuri poate institui ANAF-ul si in ce mod le poate pune in aplicare?
2. Se poate efectua compensarea intre cei doi parteneri, anterior platii catre ANAF ?
3. Poate solicita creditorul, care totodata are si calitatea de debitor ANAF, in fata instantei , sa zicem prin procedura ordonantei de plata, achitarea creditului restant ?
Va multumesc pentru amabilitatea de a citi si a raspunde acestui post.
Bună ziua.
1. NU. Validarea popririi.
2. Discutabil, în orice caz fără prejudicierea intereselor creditorului, în speță ANAF.
3. Cu deplin temei și în funcție de cuantumul total al datoriei se poate alege și acțiunea oportună pe care s-o exercitați în potriva debitorului.
3. Numai pentru ce excede datoriei proprii față de ANAF.