Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis de bloc

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un model de cerere/sesizare catre presedintele asociatiei sa se repare acoperisul blocului asa cum prevede legea.
Nu a fost schimbat de 20 de ani si au aparut probleme.

Multumesc !
Nu exista cerere/sesizare tip
Sesizati oficial presedintele de asociatie despre situatia cu care va confruntati,de vechimea actualei lucrari si de prejudiciile cauzate de degradarea acesteia
Astfel de lucrare necesita un efort financiar substantial din partea asociatiei de proprietari
Astfel de lucrari care implica fonduri substantiale se dispun prin vot de catre adunarea generala a asociatiei de proprietari care se convoaca anual,in primul trimestru
Exista mai multe variante de executie hidroizolatie
Daca gasiti intelegere la asociatia de proprietari,daca exista fond de reparatii suficient,
adunarea generala poate hotari executia hidroizolatiei
Daca nu exista fond de reparatii,este necesar ca proprietarii intr-o perioada de cateva luni sa formeze acest fond prin depuneri lunare
Daca este o situatie urgenta,daca gasiti intelegere la presedintele de asociatie,daca dispuneti de fondurile necesare,puteti conveni sa executati dvs hidroizolatia si ulterior asociatia de proprietari sa va restituie c/v lucrare