Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Taxe pentru concediu prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Taxe pentru concediu prenatal

Ce taxe plateste angajatorul pe timpul concediului prenatal?
Multumesc.
Indemnizatia pentru concediul de maternitate nu este supusa impozitului pe venit, potrivit art. 42 lit.a din Codul Fiscal.

Pentru concediul de maternitate se plateste numai contributia de asigurari sociale datorata de angajator si salariat (c.a.s.).

Indemnizaţia de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
In acest sens, angajatorul va calcula si plati indemnizatia, dupa care o va recupera de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
Contributii sociale suportate de angajator in cazul indemnizatiilor pentru concediu medical:

- Contributia de asigurari sociale de sanatate = CASS (se datoreaza numai asupra indemnizatiilor suportate din fondurile angajatorului).

- Contributia de asigurari sociale = CAS

- Contributia de asigurari pentru somaj (contributia angajatorului se datoreaza numai asupra indemnizatiilor suportate din fondurile angajatorului).

- Contributia pentru concedii si indemnizatii in cuantum de 0,85% (se datoreaza asupra indemnizatiilor suportate din fondurile angajatorului).

- Contributia pentru accidente de munca si boli profesionale in cota intre 0,15-0,85%