Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parti comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parti comune

Buna ziua,

Unde (la ce institutie) se poate semnala si cere mediere pentru faptul ca un proprietar a restrictionat accesul la partile comune si le foloseste in scopuri strict personale, fara a avea acceptul celorlalti proprietari sau o decizie a comitetului executiv al asociatiei de proprietari ?

Multumesc pentru suport.

PS. Nu am gasit subiectul in alt topic, asa ca l-am deschis pe acesta.
Asociatia de proprietari trebuie sa il notifice pe proprietarul respectiv sa elibereze partile comune.

Notificarea, pentru a avea forta juridica, se trimite prin executor sau avocat.

Apoi daca refuza in continuare, asociatia, poate deschide o actiune in evacuare impotriva acestuia.

Instanta competenta este judecatoria in circumscriptia caruia se afla imobilul respectiv.
Conform disp L nr 230/2007 niciun proprietar nu poate svhimba aspectul sau destinatia partii comune fara a avea acordul asociatiei de proprietari
Initial reprezentantul legal al asociatiei trebuie sa notifice proprietarul in cauza sa elibereze spatiul parte comuna,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca proprietarul nu intelege sa se conformeze,se poate apela la mediator sau in ultima varianta actiune in instanta la judecatoria responsabila imobilului