Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita

Buna ziua.Va prezint următoarea situație : soț si soție care locuiesc separat(nedivortati) cu doua autoturisme pe numele soției si o locuința pe numele soțului si a soției.Sotia are un împrumut ptr nevoi personale pe numele ei.Va rog sa-mi Spune-ți dacă banca in cazul executării silite ptr neplata împrumutului poate sa pună sechestru pe toate bunurile(mobile si imobile) chiar dacă împrumutul este pe numele soției. Va mulțumesc! Succes in activitate!
Da, poate.
Daca nu exista o conventie matrimoniala privind separarea bunurilor (incheiata anterior contractului de credit) atunci se considera bun comun inclusiv creditul contractat de sotie in timpul casatoriei, prin urmare se pot urmari toate bunurile comune.
Bună ziua.
Executarea poate fi asupra bunurilor mobile și doar în anumite condiții asupra bunurilor imobile, contează cuantumul datoriei și alte elemente ce caracterizează pe debitor.
Executare silita se poate dispune strict pe bunurile in evidenta debitorului