avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare copil

Buna ziua ,

Am o mica problema si as vrea sa stiu daca exista vreo solutie ca fratele meu sa isi poata recupera fiica .

Copila are 2 ani , este trecuta pe numele lui insa el nefiind cununat cu mama fetei aceasta i-a luat fata si a plecat .
Nu il lasa sa o vada iar el vrea sa o recupereze.

Care sunt procedurile ? se poate si o alta varianta decat instanta ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 10:48, 26 August 2015
Se poate stabili un program de vizita prin instanta, sau de comun acord la notar. Ati specificat insa, ca mama nu doreste acest lucru, deci varianta notar pica.
Sanse sa se stabileasca domiciliul la tatal cred ca sunt destul de mici, insa program de vizita se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata nerecunoscut ConstantinescuRobert ConstantinescuRobert Buna ziua. Sunt tatal unei fetite de 3 ani iar mama ei nu ma recunoscut ca tata pt ca sa nu am nimic de spus sa sa depinda de mine pt vreun act. Ia si-a ... (vezi toată discuția)
Recuperare copii KRMN2019 KRMN2019 Buna seara. Fratele meu si sotia lui au decis sa se desparta, urmand sa se depuna actele de divort. Ea a insistat foarte mult ca el sa ii faca o procura sa ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara si dreptul la vizite ruximani ruximani Buna ziua, vorbesc in numele fratelui meu, care are probleme cu fosta prietena cu care a trait timp de 4ani si au locuit la dom. fratelui ,rezultand un ... (vezi toată discuția)