Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concediere functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concediere functionar public

buna. este posibila concedierea functionarilor publici conform dispozitiilor codului muncii, avand in vedere ca incetarea raportului de munca este strict reglementat de dispozitiile legii 188/1999?
Nu este posibila. Legea nr. 188/1999 se completeaza cu prevederile legislatiei muncii numai in masura in care acestea nu contravin legislatiei specifice functiei publice (art. 117).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea