avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiu aferent grupei special de de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiu aferent grupei special de de munca

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care este stagiul aferent pentru 23 ani,2 luni si 12 zile lucrati in conditii speciale de munca.
multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: afd17 , utilizator 23:45, 27 August 2015
1. Pentru 23 de ani si 2 luni lucrate in conditii speciale de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 11 ani si 6 luni cu conditia sa aveti un stagiu de cotizare egal cu stagiul complet de cotizare.

2. De asemenea se adauga la stagiul de cotizare 11 ani si 6 luni.

3. Spuneti daca sunteti femeie sau barbat, luna si anul nasterii si vechimea in munca (in ani si luni).
multumesc mult pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in grupa ii de munca? ingerassweety ingerassweety Buna ziua ! As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie, fara nicio problema, dupa 36 de ani de munca , lucrati in grupa a doua de munca ? In speranta ca ... (vezi toată discuția)
Anul de pensionare monyicutza monyicutza In urma unei judecati, mama a primit grupa I si 9 ani si jumatate. As vrea sa stiu daca acesti ani se scad din varsta de pensionare si in ce an ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Cum influențează grupa 1 de munca stagiul de cotizare si reducerea perioadei de pensionare? sofia valentina sofia valentina Am 56 de ani, o vechime in munca de 30 de ani, dintre care am 11 ani de grupa 1. Cum influențează grupa 1 de munca la stagiul de cotizare si la vârstă de ... (vezi toată discuția)