Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala - cumul cu venituri din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala - cumul cu venituri din dividende

Nicaieri nu se specifica clar daca poti cumula venitul din pensia anticipata partial cu veniturile din dividende
Totusi avand in vedere ca actionarii unui SRL nu fac parte din categoria persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II si IV din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, este adevarat atunci ca plata pensiei anticipate sau anticipate partiale nu se suspenda daca beneficiarul uneia dintre aceste categorii de pensii detine si calitatea de actionar al unui SRL, obtinand dividende in aceasta calitate???

Dividendele nu sunt venituri pentru care se retine contributia pentru pensie asa ca ele pot fi cumulate cu pensia anticipata (sau anticipata partiala).
Buna ziua!
Sunt pensionara, pensie anticipata.
Pot sa inchei un contract de voluntariat pt funtia de administrator firma?sau o alta functie de conducere?
Ma puteti ajuta cu un raspuns si un model de CIM?
Multumesc frumos pt raspuns!
Contractele de voluntariat nu se pot incheia cu societati comerciale.

Model de c.i.m.
www.avocatnet.ro/articol_472...