avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala - cumul cu venituri din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala - cumul cu venituri din dividende

Nicaieri nu se specifica clar daca poti cumula venitul din pensia anticipata partial cu veniturile din dividende
Totusi avand in vedere ca actionarii unui SRL nu fac parte din categoria persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II si IV din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, este adevarat atunci ca plata pensiei anticipate sau anticipate partiale nu se suspenda daca beneficiarul uneia dintre aceste categorii de pensii detine si calitatea de actionar al unui SRL, obtinand dividende in aceasta calitate???

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:14, 26 Ianuarie 2018
Dividendele nu sunt venituri pentru care se retine contributia pentru pensie asa ca ele pot fi cumulate cu pensia anticipata (sau anticipata partiala).
Buna ziua!
Sunt pensionara, pensie anticipata.
Pot sa inchei un contract de voluntariat pt funtia de administrator firma?sau o alta functie de conducere?
Ma puteti ajuta cu un raspuns si un model de CIM?
Multumesc frumos pt raspuns!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractele de voluntariat nu se pot incheia cu societati comerciale.

Model de c.i.m.
www.avocatnet.ro/articol_472...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata si contract de munca bulzanv bulzanv am 37 ani lucrati ,as putea sa ma pensionez anticipat cu penalizare pentru 24 luni ( 18%) .Doresc sa =mi raspundeti daca m-as pensiona anticipat as mai ... (vezi toată discuția)
Cumulul pensiei cu alte venituri Eva_56 Eva_56 Ca pensionar pot realiza alte venituri; -profesionale -cu contract de munca contracte de comision etc... (vezi toată discuția)
Beneficiar de pensie anticipata si asociat intr-un srl Doina953 Doina953 Sunt pensionata anticipat dar am si calitatea de asociat intr-un SRL. Mentionez ca nu am un contract de administrator sau de management si nu obtin nici un ... (vezi toată discuția)