Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Branșare la rețeaua de gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Branșare la rețeaua de gaze

Vă rog să-mi comunicați, dacă există un act administrativ care stabilește ce sumă de bani trebuie să dau celor care au introdus rețeaua, la noi în curte, pentru a mă branșa și eu la rețeauă. Menționez faptul că în 2001 s-a introdus rețeaua la noi în curte de 6 persoane din totalul de 31 de apartamente. Aceste persoane printr-un act notarial s-au costituit in asociație de proprietari cu capitalul social echivalent cu cheltuielile aferente. Până acum s-au branșat 10 persoane care au plătit fiecare câte 600$, la cei 6 care au introdus inițial rețeaua,( respectiv 100$ la fiecare). Eu vreau să plătesc, dar la toți cei care s-au branșat, dar nu știu ce sumă să dau la fiecare care s-a branșat.
Discutati cu cei care au cheltuit si vedeti cat vi se cere. Depinde cum au stabilit primii.
Daca fiecare din cei noi bransati au dat cate 600$, logic ar fi sa dati si dumneavoastra aceeasi suma, adica 600$. Cei 600 se vor imparti tot celor 6 asa cum au procedat si celalti 10 de care spuneti.

In alte asociatii s-a procedat si altfel.
Primii 6 au suportat toata cheltuiala si apoi au cerut fiecarui nou bransat cate 600$.
Al saptelea a dat 600 $ ce s-au impartit la primii 6.
Al 8-lea a dat tot 600 $ dar s-au impartit la cei 7 deja bransati.
Al 9-lea a dat tot 600$ dar s-au impartit la cei 8 deja bransati...
Asa si-au recuperat treptat banii...
Asa au procedat altii in situatii asemanatoare dar, repet, discutati cu ei si vedeti cat vi se cere.