Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfaturi urgente - caz complicat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfaturi urgente - caz complicat

Buna ziua!
Va cer parerea intr-un caz destul de complicat!
Mama are 2 copii. Fratele face act de v-c cu drept de uzufruct pt. mama. Mama depinde de unul dintre copii deoarece este bolnava.
Fratele acum se razgandeste: nu mai vrae sa aiba grija de mama. Sora trebuie sa o ia la ea, in alt oras.
El vrea ca mama sa ii cedeze uzufructul lui ca sa fie proprietar si sa ii dea o 1/2 din apartament surorii care sa o intretinape mama lui.
Vrea sa incheie o conventie prin care sora renunta la alti bani/alte pretentii.

Care este forma cea mai buna in care se poate rezolva acest caz pornind de la situatia existenta: fratele are nuda proprietate iar mama uzufructul????????

Asta in conditiile in care mama va ramane la sora definitiv...........

Multumesc
Solutia cea mai buna este cea a anularii contractului de vanzare cumparare, incheiat intre mama si frate, pentru ca ulterior mama sa poata incheia un nou contract cu o persoana serioasa care sa o ingrijeasca cu adevarat. Av. C.S.
Anularea prin ce metoda se va face?
Ma intereseaza rezolvarea cea mai rapida si mai putin complicata avand in vedere urmatoarele: apartamentul este in alt oras; pe mama o aduc la mine acasa.

Am inteles ca daca mama ii poate ceda doar beneficiul uzufructului nu dreptul ca atare.... deci de i-ar conveni lui o astfel de situatie ?
Anularea se va face pe cale judecatoreasca. Va puteti angaja un avocat in orasul in care se afla imobilul iar acesta va va reprezenta interesele.
Av.C.S.
Solutiile sunt 2 :
1. mama vinde uzufructul fratelui, iar acesta vinde sorei 1/2 din ap.
2. mama vinde uzufructul direct sorei ( dar aici trebuie vazut ce fel de uzufruct are - viager, pe o perioada determinata sau determinabila, etc..)

In primul caz sora va fi proprietara pe 1/2 din ap, iar in al doilea caz va fi proprietara doar pe uzufruct dar asupra intregului ap.