Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Care are greutate in instanta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Care are greutate in instanta

Buna seara.
Solicit un raspuns competent pentru rezolvarea unei probleme de serviciu in domeniul energiei electrice.
Care din urmatoarele Ordine au prioritate si greutate in fata legii:
- Ordinul Presedintelui ANRE nr. 20/27.08.2004
- Ordinul Ministrului transporturilor nr. 577/14.04.2006
Va multumesc!
Ambele au aceeaşi greutate , dar diferă cu privire la domeniul la care se referă. Ordinul ministrului transporturilor , respectiv Ordin 577-2006, art. 2 , în mod explicit, concret , prevede că respectivele instrucţiuni se aplică Companiei Naţionale de Căi ferate , fiind vorba de dispecer energetic feroviar+ iar celălalt Ordin, 20-2004 se aplică Companiei naţionale de transport energie+operatorii de reţea şi utilizatorii
Prin urmare, d-voastră veţi solicita aplicarea Ordinului corespunzător domeniului în care aveţi litigiul
Multumesc pentru raspuns!
Ord. ministrului este intocmit in baza Ord. RET a presedintelui ANRE ce cuprinde la capitolul III Regulament de Conducere prin Dispecer (RCD).
Sa inteleg ca ord. pres. ANRE este prioritar?
Va multumesc!