Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DAT AFARA DE LA SERVICIU FARA JUSTIFICARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DAT AFARA DE LA SERVICIU FARA JUSTIFICARE

Pe data de 6 mai sotia mea sa dus la serviciu la ora 6 ,a lucrat pana la ora 9 ,cand a fost chemata sa ia salariu . Dupa ce a luat salariul patronul i-a zis ,ca ne despartim in conditii amiabile , fara preaviz ,fara sa o anunte cu o zi inainte ,si a mai lasato sa munceasca si 3 ore fara plata . Ce este de facut sa merg la protectia consumatorului ,la avocatul popurului . Sotia lucra in fiecare zi de la ora 6 pana la ora 20 inclusiv simbata si duminica pana la ora 14 ,pe un salariu de 1200 ron . Patronul ii spunea sa faca vanzare si alti clienti nu luau bonul si a venit un control si a amendato cu 6000 lei ,. A platit patronul dar a inceput sa ii opreasca din salariu . Dupa ce a platit amenda sotia a fost data afara ,este corect ? VA MULTUMESC PENRU INTELEGERE .
Sotia dvs a primit vreo decizie de incetare a c.i.m.?
Daca nu, atunci potrivit art.8 alin.3 lit.a din HG nr.500/2011, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia copii ale documentelor existente in dosarul personal.

In acest sens,va depune la angajator o solicitarea pentru a i se comunica decizia de incetare a c.i.m.
Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Cu ce articol i-a incetat c.i.m.?
Mesaj reeditat

@cirotic

Data post: Duminica, 30 August 2015, 12:08
Forum : Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele
Discutie : Desfacere contract de munca

I-a fost desfacut contractul de munca cu litera b dar fara sa fie intrebata nimic ,si i-a dat actele dupa multe insistente . Dar nu a vrut sa i se dea copiile de pe procesele verbale ,care a luat amenda . A mintit ca a facut contestatie dar nu a facut nimic . Desi muncea 12-14v ore pe zi ,pe geam este scris program 7-15 dar nu se respecta nici in ziua de azi .VA MULTUMESC !

======

Art.55 lit.b C.mun. inseamna incetarea c.i.m. cu acordul partilor, sens in care trebuia sa existe o solicitare din partea sotiei in acest caz.

A primit decizia de incetare ? Daca da, la ce data?

p.s.
Nu mai deschideti alte topicuri legate de aceasta problema. Puteti folosi butonul "raspunde" pentru a posta nelamuririle dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic