Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura intabulare si cadastru casa veche
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura intabulare si cadastru casa veche

Buna Ziua, am cateva intrebari legate despre intabulare si cadastru. Am pe cineva care are o casa batraneasca si vro 3000 de metri de pamant, In momentul acesta, are testament lasat de tatal lui, a fost un sigur copil la parinti. si are succesiune facuta.

De ce acte ar avea nevoie si de unde se pot face rost de ele ca sa poata sa vanda casa cu acel pamant.

Multumesc.
Daca detine certificat de mostenitor si are calitatea de unic proprietar,acesta poate demara procedura de intabulare drept de proprietate la ocpi responsabil locatiei respective
Dupa ce parcurge procedura intabularii dreptului de proprietate asupra casa/teren,poate sa desfasoare demersuri pentru instrainarea acestora
Succes !
Documentaţie cadastrală a terenului şi construcţiei, certificat de moştenitor şi totodată actele de proprietate ale celui pe care l+a moştenit+ se face întabularea şi apoi încheierea contractului de vc.