Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenirea din concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenirea din concediu ingrijire copil

Buna seara! As dori sa stiu daca la revenirea din concediul de ingrijire copil, angajatorul este obligat sa-mi mareasca si mie salariul avand in vedere ca la data cand s-a pus in aplicare legea privind marirea salariilor eu aveam contractul suspendat(mentionez ca revin la serviciu dupa o luna de la data cand se maresc salariile colegilor mei). Multumesc anticipat!
Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

Asadar, daca in timpul CCC s-au majorat salariile, atunci la revenirea din CCC, angajatorul este obligat sa va acorda salariul imbunatatit, asa cum se dispune in textul de lege mai sus mentionat.